Ζαλισμένος Δικέφαλος, μαραμένο τριφύλλι

Έχασαν με τα χέρια κάτω ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, κερδισμένος ο ΟλυμπιακόςΟ ΠΑΟΚ έχασε γι' άλλη μία φορά εκτός έδρας (μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού) και πλέον είδε τη διαφορά από τους «ερυθρόλευκους» να μειώνεται στον ένα βαθμό. Ο ΠΑΟΚ, που φαίνεται να μην μπορεί να διαχειριστεί το υψόμετρο της κορυφής, έχασε με το

βαρύ 3-0 στα Γιάννινα. Την ίδια ώρα η Ξάνθη, που είχε κερδίσει τους Θεσσαλονικείς προ δύο αγωνιστικών, πήρε σβάρνα και τον Παναθηναϊκό, με το ίδιο σκορ, φρενάροντας την προσπάθεια του «τριφυλλιού» να μπει στην 1η δυάδα.ΠΑΣ-ΠΑΟΚ 3-0Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο κινητικός στο ξεκίνημα και ο ΠΑΣ προσπαθούσε, κυρίως, με διπλή ζώνη άμυνας να κλείσει τους χώρους προς την εστία του Βελλίδη. Στο 17' ο Δικέφαλος έφτασε μίαν ανάσα από το γκολ.Αρχικά, ο Αθανασιάδης ελευθερώθηκε, σούταρε, ο Βελλίδης δεν μπλόκαρε την μπάλα, αλλά στην επαναφορά ο Σαλπιγγίδης, από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν σημάδεψε σωστά. Ο ΠΑΣ απάντησε στις ευκαιρίες με εκπληκτική λόμπα του Τσάβες, που απέκρουσε με τις άκρες των δαχτύλων ο Γλύκος και στο 26' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν.Ο Λίλα εξαπέλυσε «κεραυνό» λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Γλύκος δεν είχε σωστή αντίδραση, με αποτέλεσμα η μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας για το 1-0. Στο 33' ο Αθανασιάδης βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Βελλίδη, προσπάθησε να περάσει την μπάλα από πάνω του, αλλά δεν τα κατάφερε.Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, η μπάλα στρώθηκε μετά από κόντρες στον Σαλπιγγίδη, το σουτ του οποίου, όμως, κόντραρε σε σώματα. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, συνέχιζε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην ανάπτυξη και δεν έδειχνε ικανός να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του ΠΑΣ. Στο 72' ο Ακόστα δεν κατάφερε με κεφαλιά να βρει στόχο, όμως στο 73' ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τερματά του. Μετά από εκπληκτική κάθετη πάσα του Τσάβες, ο Κοροβέσης βγήκε απέναντι από τον Ιτάνζ και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μανιάς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σημειώνοντας το 3-0 για τον ΠΑΣ.ΞΑΝΘΗ-ΠΑΟ 4-2Όταν τα δεδομένα ενός αγώνα διαφοροποιούνται από το 3ο κιόλας λεπτό, τα αρχικά σχέδια των προπονητών προφανώς πηγαίνουν περίπατο. Αυτό συνέβη στα Πηγάδια, όταν ο Γούτας έβαλε με κεφαλιά μπροστά την Ξάνθη στο πρώτο στημένο που κέρδισαν οι ακρίτες στο ματς.Οι πράσινοι ανέβηκαν για να ψάξουν το γκολ που έφερνε και πάλι το ματς στα ίσια (είχαν άλλωστε τους παίκτες για να τα καταφέρουν, Πέτριτς, Κλωρανίδης και Καρέλης πήραν θέση στην 11άδα) αλλά στο 16΄ η Ξάνθη έκανε το 2-0 με τον Βασιλακάκη.Ο Καρέλης βέβαια μείωσε άμεσα (στο 17') και ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι στο ματς, ωστόσο οι παίκτες του δεν φρόντισαν στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου να δείξουν ότι μπορούν να απειλήσουν.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ακριβώς όπως και το πρώτο. Στημένο στην περιοχή του Παναθηναϊκού πιάνει τους «πράσινους» κοιμώμενους και ο Σολτάνι, με τακουνάκι, διαμορφώνει το 3-1 σαν σε προπόνηση. Το γκολ αυτό αλλοίωσε εντελώς τις διατάξεις των δύο ομάδων, αφού οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν πλέον μεγάλα ρίσκα και άφηναν μεγάλους χώρους στην άμυνά τους, χώρους που εκμεταλλεύτηκε άριστα η Ξάνθη για να κάνει και το 4-1 στο 63' με τον Καπετάνο.Ο Παναθηναϊκός, που είχε πια στην ενδεκάδα του τους Δώνη και Ντίνα (αντί των Λαγού και Ζέκα), κατάφερε να μειώσει και πάλι αμέσως με τον Καρέλη στο 65', ήταν όμως τόσο ανοργάνωτος και τόσο κακός σε τελική ανάλυση, που δεν κατόρθωσε να μειώσει και άλλο.