ΒΟΛΕΪ Πρωταθλήτρια η Ομόνοια

Οι «πράσινοι» κέρδισαν 3-1 σετ την Α.Ε. Καραβά και κατέκτησαν τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο

Η Ομόνοια σφιχταγκάλιασε τον τίτλο της περιόδου 2015-16, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος. Οι «πράσινοι» φάνηκαν συνεπείς στο κρισιμότερο ραντεβού και κέρδισαν στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» την Pokka Α.Ε. Καραβά με 1-3 σετ. Η Pokka ΑΕΚ θα κάνει πλέον προσπάθεια για τη δεύτερη θέση.

Αποφασισμένη

για όλα μπήκε στον αγώνα η Ομόνοια. Γνωρίζοντας ότι με δυο σετ εξασφαλίζουν τον τίτλο, οι παίκτες του Σάββα Σάββα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και αυτό τους βγήκε. Κέρδισαν το πρώτο σετ με 19-25 και πήραν ψυχολογικό και όχι μόνο προβάδισμα με το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και έχασαν το σετ.

Οι «πράσινοι», παίζοντας σοβαρά, πήραν και το δεύτερο σετ με 20-25 επί της Pokka Α.Ε. Καραβά. Το σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον αφού οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η Ομόνοια, έχοντας κίνητρο, έπαιξε το βόλεϊ που ξέρει και κέρδισε με 20-25 κάνοντας το «χρυσό» 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ έφερε ψυχολογικές ανακατατάξεις, αφού οι «πράσινοι» πετυχαίνοντας τον στόχο τους χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το σετ με 25-20 και να μειώσουν σε 1-2 σετ. Οι Καραβιώτες έπαιξαν συγκεντρωμένα και απέφυγαν τα λάθη.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια επέστρεψε δυναμικά και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους. Το τελικό σκορ ήταν 14-25, που έδωσε και πανηγυρικά τη νίκη στην Ομόνοια με 1-3 σετ.