Βήμα παραμονής για Λεβαδειακό

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε ο Λεβαδειακός για να κάμψει την αντίσταση της Καλλονής με 3-0, να πανηγυρίσει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Την επιτυχημένη συνταγή των Περιβολίων χρησιμοποίησε ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος παρατάχθηκε με επιθετικούς προσανατολισμούς (Λουίς Μπουσταμάντε, Άλαν Πουλίδο, Πέτρος Γιακουμάκης, Βαγγέλης Μάντζιος), ενώ στον αντίποδα ο Βαγγέλης Βλάχος δεν επεφύλασσε καμία έκπληξη στο αρχικό σχήμα.Το πρώτο τέταρτο κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, αλλά στο 17ο λεπτό ο Βαγγέλης Μάντζιος "χόρεψε" τον Μιχάλη

Κριπιντίρη, έκανε το γύρισμα από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι και ο αμαρκάριστος Μπουσταμάντε άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.Από το "γλυκό" αριστερό πόδι του Κάρλος Μιλιάζες προήλθε το δεύτερο γκολ της Καλλονής (κεφαλιά του Ηλία Κώτσιου, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Σάββα Τσαμπούρη στο 29'), ενώ με κεφαλιά μπήκε και το τρίτο γκολ του Λεβαδειακού, μόνο που σκόρερ ήταν άθελά του ο Αντώνης Πετρόπουλος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.Ο Βλάχος προχώρησε σε δύο γρήγορες αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να διορθώσει κάπως την κακή εικόνα της Καλλονής και η αλήθεια είναι ότι το κατάφερε σε ένα βαθμό, χωρίς ωστόσο να επέλθει η μείωση στο σκορ.Με φόρα από το σόου επί της Βέροιας, ο Λεοζίνιο έκανε κάποιες φιλότιμες προσπάθειες, ο Γιώργος Μανούσος ανέβασε την απόδοσή του και ο Πετρόπουλος έγινε πιο απειλητικός (χαμένο τετ α τετ στο 60').Ο Λεβαδειακός, από την πλευρά του, πλησίασε στο τέταρτο γκολ με τους Μάντζιο, Πουλίδο (σημαντικότερη ευκαιρία στο 65ο λεπτό από τον 31χρονο επιθετικό), ωστόσο το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.Οι συνθέσειςΛεβαδειακός (Μάντζιος): Σηφάκης, Στάθης, Κώτσιος, Τομάς, Μιλιάζες, Πελέ (78' Μιλοσάβλιεβ), Πίντερ, Μπουσταμάντε (61' Ζιτό), Γιακουμάκης, Πουλίδο (85' Kατίδης), Μάντζιος.Καλλονή (Βλάχος): Χογκ, Τσαμπούρης, Αντέγιο, Κριπιντίρης, Γιορέντε, Καλτσάς (46' Άλβες), Κεϊτά, Μανούσος (79' Αράς), Χουάνμα (55' Ναβάρο), Λεοζίνιο, Πετρόπουλος.