Τσέλσι: Οι μικροί δείχνουν το δρόμο (ΒΙΝΤΕΟ)

Μπορεί η Τσέλσι να απέτυχε εφέτος να διακριθεί στο Champions League αλλά αντίθετα από την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο εκείνη των κάτω των 19 των Λονδρέζων θριάμβευσε στη σημαντικότερη διοργάνωση της «Γηραιάς Ηπείρου» κατακτώντας τον τίτλο στο UEFA Youth League.

Πιο συγκεκριμένα οι μικροί των «μπλε» επικράτησαν δίκαια

3-1 της Σακτάρ Ντόνετσκ στον τελικό της διοργάνωσης και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης.
Η αγγλική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 7’ με τον Ίτσι Μπράουν αλλά οι Ουκρανοί έφθασαν στην ισοφάριση στην εκπνοή του πρώτου μέρους χάρη στο γκολ του Ντενίς Αρανταρούκφ.
Ο Ντομ Σολάνκε όμως έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Τσέλσι με δυνατή κεφαλιά στο 47’ μετά από σέντρα του Τζέρεμι Μπογκά ενώ οι βάσεις της νίκης έγιναν ακόμα πιο γερές οκτώ λεπτά αργότερα με το 2ο γκολ του Μπράουν. Το μόνο που κατάφερε η Σακτάρ ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Βίκτορ Κοβαλένκο για το τελικό 3-2.

Για να ακολουθήσει τρελό πάρτι από τους νικητές με αρκετά από τα μέλη της να φιλοδοξουν σύντομα να προβιβαστούν από τον Μουρίνιο στην πρώτη ομάδα των Λονδρέζων. Το μέλλον αναμφίβολα τους ανήκει αν κρίνει κανείς από τα παρόντα κατορθώματα τους.