ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ 8-3-2, 27-9, 27Β

ΦΟΡΜΑ Ν-Ν-Ι-Ν-Ν

Ο ΕΝΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ

ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ: Οι δύο ομάδες έχουν μαζέψει από 27 βαθμούς. Ο Απόλλωνας είναι μόλις η 5η καλύτερη ομάδα στην έδρα της, ο ΑΠΟΕΛ η καλύτερη εκτός.

ΕΠΙΘΕΣΗ: Ο ΑΠΟΕΛ έχει την κορυφαία γραμμή κρούσης με τα 60 γκολ, δεύτερη καλύτερη επίθεση ο Απόλλωνας με τα 54. Και οι δύο ομάδες σκόραραν στους 22 από τους 24 αγώνες. Ο ΑΠΟΕΛ έχει την πιο μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα (7-0), ο Απόλλωνας τη 2η (6-0)

ΣΚΟΡΕΡ: Ο Απόλλωνας είναι μόλις η 2η ομάδα (με τον Εθνικό), με δύο παίκτες (Παπουλλής, Ντα Σίλβα) με άνω των 10 γκολ. Έντεκα παίκτες σκόραραν μέχρι τώρα. Δεκατρείς παίκτες του ΑΠΟΕΛ είδαν δίχτυα, ένας έχει διψήφιο (Σωτηρίου) και ένας απέχει ένα γκολ από τα 10 (Ντε Καμάργκο).

ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΓΚΟΛ (επίθεση): Ο Απόλλωνας έχει το πρώτο 15λεπτο της επανάληψης ως το πιο αποδοτικό του (13 γκολ) και γενικά έχει την τάση να μη σκοράρει βαθιά στο παιχνίδι (μετά το 60' έχει 15 γκολ). Το διάστημα 61΄-75΄είναι το «νεκρό» του. Η ομάδα της Λεμεσού είναι ελαφρώς πιο εύστοχη στην επανάληψη. Ο ΑΠΟΕΛ σκοράρει με τρομερή συχνότητα στο τελευταίο 15λεπτο. Πέτυχε 21 γκολ. Όπως και ο Απόλλωνας έχει μόλις 6 γκολ στο 61’ -75’. Έχει ένα θέμα στα πρώτα 15΄ (8 γκολ εκ των οποίων τα 4 με την ΑΕΖ στο ΓΣΠ). Στην επανάληψη έχει 10 γκολ παραπάνω (35-25).

ΑΜΥΝΑ: Πρώτη άμυνα στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ με 13 γκολ, στην 4η θέση ο Απόλλωνας με 19. Ο Απόλλωνας έχει κάνει 10 ματς με μηδέν παθητικό και ο

ΑΠΟΕΛ τρία περισσότερα.

ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΓΚΟΛ (άμυνα): Εξαιρετικά δυνατές οι ομάδες στο 1ο μέρος (6 γκολ κατά ο Απόλλωνας, τέσσερα ο ΑΠΟΕΛ). Ο Απόλλωνας δεν δέχεται γκολ στο 1ο τέταρτο (το πιο γρήγορο τέρμα σε βάρος το είναι στο 21’), ο ΑΠΟΕΛ είναι αλώβητος στο διάστημα 16’-30’. Ο Απόλλωνας έχει ως αδύνατο σημείο του το τελευταίο 15λεπτο (6 γκολ), ο ΑΠΟΕΛ τα δύο τελευταία (από 4).

ΤΑ ΣΕΡΙ: Υπερτερεί και στα δύο ο Απόλλωνας. Έχει 8 συνεχόμενες νίκες έναντι 6 του ΑΠΟΕΛ και κρατά το πιο μακρύ αήττητο με 17 αγώνες, την ώρα που η ομάδα της Λευκωσίας έχει 15.

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ: Οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν από 28 παίκτες. Οκτώ Κύπριοι αγωνίστηκαν για τον Απόλλωνα (51 συμμετοχές) και εννέα για τον ΑΠΟΕΛ (με συνολικά όμως 107 συμμετοχές).

ΠΡΩΤΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ. Ο Μοράις, ο Βάτερμαν και ο Βινίσιους έχουν από 23 συμμετοχές και σε όλες ήταν στην 11άδα (το σερί του Βινίσιους σταματά σήμερα). Ο Μοράις από την ώρα που θα ξεκινήσει το ματς συμπληρώνει και 2000 λεπτά συμμετοχής. Ο Άλεξ Ντα Σίλβα έχει από την άλλη αγωνιστεί σε όλα τα παιχνίδια (ο μόνος και από τις δύο ομάδες), ήταν σε όλα στην 11άδα και είναι και πρώτος σε λεπτά συμμετοχής.

ΝΤΕΡΜΠΙ: Με τις ομάδες της 1ης εξάδας ο Απόλλωνας έχει 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και δύο ήττες. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 3 φορές, έχασε μία και έφερε 4 ισοπαλίες.

ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ: Ισοπαλία. Δέχτηκαν πρώτες γκολ σε 4 παιχνίδια. Γύρισαν ολοκληρωτικά το ένα, έφεραν από δύο ισοπαλίες και έχασαν μία φορά.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ: Ο Απόλλωνας πέτυχε πρώτος γκολ σε 19 αγώνες. Τρεις φορές έφερε τελικά ισοπαλία και μία έχασε. Ο ΑΠΟΕΛ επίσης προηγήθηκε σε 19 αγώνες και τελικά επικράτησε στους 18.

ΚΑΡΤΕΣ: Καμία κόκκινη κάρτα για τις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Απόλλωνα αντίκρισαν 51 κίτρινες και οι του ΑΠΟΕΛ 38.

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΟΛΕΠΤΟ

ΑΠΟΛΛΩΝ

ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΥΠΕΡ ΚΑΤΑ

1’-15’ 10 0

16’-30’ 8 3

31΄-45’ 8 3

46’-60’ 13 3

61’-75’ 6 4

76'-90’ 9 6

ΑΠΟΕΛ

1’-15’ 8 2

16’-30’ 7 0

31΄-45’ 10 2

46’-60’ 13 1

61’-75’ 6 4

76-90’ 21 4

Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΣΤΟ ΤΣΙΡΕΙΟ

Δεκατέσσερεις φορές συναντήθηκαν οι δύο ομάδες στη Λεμεσό τα προηγούμενα δέκα χρόνια. Ο ΑΠΟΕΛ έχει προβάδισμα μίας νίκης (6-7). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες έφεραν μόλις μία ισοπαλία και αυτή λευκή πριν από δύο χρονιές. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα σερί 4 διπλών (10-13) και μέχρι εκεί μετρούσε 6 νίκες σε 8 παιχνίδια. Από την περίοδο 13-14, ο Απόλλωνας πήρε το πάνω χέρι με 4 νίκες, έναντι μίας του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού έκανε μάλιστα «νταμπλ» στις νίκες τη χρονιά 13-14. Στα γκολ η ομάδα της Λευκωσίας έχει το προβάδισμα με 17-12. Η ψαλίδα είναι τέτοια κυρίως λόγω της νίκης με 0-5 το 2011. Στα υπόλοιπα ματς, καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει πάνω από δύο γκολ. Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια οι αποδόσεις έπεσαν και σημειώθηκαν συνολικά μόνο τρία γκολ. Θυμίζουμε ότι στον 1ο γύρο στο ΓΣΠ οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 1-1.