Την έσωσε ο Τρισκόφσκι

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει στην ΑΕΚ Αρένα για τον 1ο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ από τη Γάνδη με 1-0 μέχρι τα τελευταία λεπτά,ήρθε ο Τρισκόφσκι"σαν από μηχανής Θεός" και έφερε το ματς στα ίσα,κάνοντας τον επαναληπτικό στο Βέλγιο ανοιχτό για την πρόκριση.

Αν και ήταν ένα παιχνίδι που δεν της βγήκε εντούτοις η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1) και να πάει στο Βέλγιο για το αποτέλεσμα

που θα της δώσει την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ένα αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθη στην ΑΕΚ Αρένα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Γάνδη.Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ,αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Yaremchuk στο 26'.

Η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης,έχοντας καλές ευκαιρίες με κυριότερη το δοκάρι του Τρισκόφσκι στο 42',ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Γάνδη έχασε και αυτή δοκάρι με τον Odjidja.

Διαβάστε για.

Το live του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει για να φέρει το ματς στα ίσα.Η ομάδα του Ιδιάκεθ έψαξε το γκολ και έχασε ορισμένες ευκαιρίες αλλά την ίδια ώρα η Γάνδη στις αντεπιθέσεις έδειχνε ιδιαίτερα επικίνδυνη για να μεγαλώσει το σκορ.Τελικά το γκολ που τόσο πολύ ήθελε η ΑΕΚ το βρήκε με τον Τρισκόφσκι στο 88',με τον σκοπιανό επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με εκπληκτική κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρουίθ.

Oι δηλώσεις του Τρισκόφσκι

Η ΑΕΚ με το γκολ του Τρισκόφσκι διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση έστω και αν χρειάζεται την υπέρβαση μέσα στο Βέλγιο.Να θυμίσουμε πως σε περίπτωση πρόκρισης στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ θα βρειτον νικητή του αγώνα Ριέκα - Αμπερντίν.