Θρίαμβος στο 93΄ για την Εβερτον (video)

Με γκολ του Τόμας Κλέβερλι στον 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εβερτον πέρασε με νίκη από το St James' Park επικρατώντας 1-0 της Νιούκαστλ. Ετσι, κατάφερε να ανέβει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα και παράλληλα να αφήσει τους «ανθρακωρύχους» στη ζώνη του υποβιβασμού.

Νωρίτερα, για τη 18η αγωνιστική της Premier League, ο νόμος του Anfield

μέτρησε και η Λίβερπουλ νίκησε 1-0 τη Λέστερ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, εκμηδένισε το «φονικό δίδυμο» των φιλοξενούμενων (αλλαγή έγιναν οι Βάρντι, Μαχρέζ) και υποχρέωσε τη Λέστερ στην πρώτη της ήττα μετά από ακριβώς τρεις μήνες (26 Σεπτεμβρίου, 2-5 από την Αρσεναλ).

Ετσι, το βράδυ η Αρσεναλ θα έχει την ευκαιρία να κλείσει τη Boxing Day μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Απαραίτητη προϋπόθεση, να περάσει από την δύσκολη έδρα της Σαουθάμπτον. Κατά τα άλλα, η εκπληκτική Γουότφορντ έφυγε με θετικό αποτέλεσμα (2-2) από την έδρα της Τσέλσι στο ντεμπούτο του Ντικ Αντβοκαατ, ενώ η... τραγωδία της Αστον Βίλα συνεχίζεται, καθώς μετά το 1-1 εναντίον της Γουέστ Χαμ οι «Χωριάτες» παραμένουν χωρίς νίκη από την πρεμιέρα (8 Αυγούστου) και ήδη βρίσκονται δέκα βαθμούς μακριά από την σωτηρία.