Ταπείνωσε με τεσσάρα την Ρεάλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Αν και τα τελευταία δύο χρόνια η Ατλέτικο αποτελεί το αδιαπραγμάτευτο αφεντικό της πόλης, έμενε ακόμα μία παράδοση να σπάσει, αυτή της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο, ο Φερνάντο Τόρες δεν είχε κάνει ούτε ντεμπούτο στην πρώτη θητεία του στους "ροχιμπλάνκος". Συγκεκριμένα, από το 1999 έψαχνε νίκη σε derbi madrileño για το πρωτάθλημα στο "Βιθέντε Καλδερόν" και οι απουσίες των Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Λούκα Μόντριτς, Χάμες Ροντρίγκες και Μαρσέλο των φιλοξενουμένων έθεταν τις προϋποθέσεις για μία τέτοια επιτυχία.Στο 10ο λεπτό ο Ντιέγκο Σιμεόνε έψαχνε στον πάγκο

αντικαταστάτη του πιο ποιοτικού ποδοσφαιριστή του ρόστερ του, του Κόκε, ωστόσο 8 λεπτά αργότερα ο Κάρλο Αντσελότι έψαχνε στον πάγκο λύσεις για να αποφύγει τη συντριβή. Οι "ροχιμπλάνκος" είχαν μετουσιώσει την κυριαρχία τους σε δύο τέρματα, αρχικά με τον Τιάγκο (14') και γκάφα του Ίκερ Κασίγιας και στη συνέχεια με "ψαλίδι" του Σαούλ Νίγκεθ (18') που είχε αντικαταστήσει τον Κόκε.Η αντίδραση των πρωταθλητών Ευρώπης και κόσμου ήταν ανύπαρκτη. Για 6ο σερί παιχνίδι μετά από τα δύο στο Supercopa de España, τα δύο του Copa del Rey και το παιχνίδι του 1ου γύρου, η Ρεάλ δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στον τρόπο παιχνιδιού των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε. Οι φιλοξενούμενοι έχαναν διαρκώς την μπάλα στον χώρο του κέντρου και η ταχύτητα του Αντουάν Γκριεζμάν μετέφερε την επίθεση με γοργούς ρυθμούς στην περιοχή του Κασίγιας.Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο εάν κάποια ομάδα θα σημείωνε το 3ο γκολ του αγώνα, αυτή ήταν μόνο η Ατλέτικο. Η Ρεάλ είχε μόλις μία τελική προσπάθεια στο 1ο μέρος και παρά την είσοδο του Χεσέ Ροντρίγκεθ στον αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στο 2ο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν στο γκάζι, οι φιλοξενούμενοι στο φρένο και ο Γκριεζμάν στο γκολ που δικαιούται στο 67ο λεπτό.Ο Αντσελότι έριξε στο παιχνίδι έναν... αμυντικό μέσο στο 3-0 και λίγο αργότερα τον Χαβιέρ Ερνάντες, αλλά το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να παράξουν ακόμα δύο τελικές προσπάθειες που δεν ανησύχησαν τον Μιγκέλ Άνχελ Μογιά. Ακόμα και το σκληρό παιχνίδι τους δεν προβλημάτισε τη μαθημένη σε τέτοιες συνθήκες Ατλέτικο, η οποία είχε ενέργεια και αντοχές για ακόμα ένα 90λεπτο.Το απέδειξε με επιθέσεις και κυρίως αντεπιθέσεις μέχρι τέλους, με συνέπεια να βρει και τέταρτο γκολ με τον Μάριο Μάντζουκιτς και να διευρύνει τον θρίαμβό της. Το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ και έφερε την Ατλέτικο 4 βαθμούς πίσω από τη Ρεάλ στον βαθμολογικό πίνακα, επιβεβαιώνοντας ότι το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα.