Στον τελικό η Α.Ε. Καραβά (απέκλεισε την Ομόνοια)

Στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ ανδρών προκρίθηκε η ΑΕ Καραβά. Η προσφυγική ομάδα επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό της πρωταθλήτριας Ομόνοιας με 3-1 σετ στο «Σπύρος Κυπριανού», σκορ με το οποίο είχε κερδίσει και στο πρώτο ματς.

Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης την Ανόρθωση, η οποία το βράδυ της Δευτέρας είχε αποκλείσει τον ΑΠΟΕΛ. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος στις

17 Απριλίου.

Στα του ματς, η Ομόνοια άρχισε ιδανικά και έδειχνε αποφασισμένη για τη μεγάλη ανατροπή. Πήρε με άνεση το πρώτο σετ με 25-15, ωστόσο έχασε τα επόμενα δύο με 25-22, που σήμαναν τον αποκλεισμό των «πρασίνων». Στο τέταρτο και αδιάφορο σετ, η ομάδα του Καραβά κέρδισε με 25-15, ολοκληρώνοντας τη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Σημειώνεται ότι στο ματς υπήρξαν δύο προσωρινές διακοπές, καθώς υπήρξε ένταση. Μάλιστα, στη δεύτερη περίπτωση οι διαιτητές και η γραμματεία αποχώρησαν για λίγο στα αποδυτήρια.Τα σετ : (15-25, 25-22, 25-22, 25-15)