Σοκ για Μπάγερν (βιντεο)

Η Γκλάντμπαχ πήρε τον "αέρα" της Μπάγερν και έφτασε σε νέα νίκη επί των πρωταθλητών Γερμανίας.

Σε κακό δαίμονα της Μπάγερν εξελίσσεται η Γκλάντμπαχ, η οποία επιβλήθηκε με 3-1 στο "Μπορούσια Παρκ" των πρωταθλητών Γερμανίας και για τρίτο σερί παιχνίδι τους έδωσε ένα... χαστούκι προσγείωσης. Το σπουδαίο παιχνίδι της αγωνιστικής βρήκε τα "πουλάρια", μία αναγεννημένη ομάδα με τον Αντρέ Σούμπερτ στον πάγκο της, να παρατάσσονται με πέντε αμυντικούς και να κάνουν τη δουλειά απέναντι σε μία ενδεκάδα

που δεν είχε αλλαγές για πρώτη φορά μετά από 99 αγώνες. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα τραυματισμού και δεν ήταν σε θέση να αλλάξει πολλά πράγματα, ωστόσο είχε τον Φρανκ Ριμπερί στον πάγκο για πρώτη φορά μετά από επτά μήνες.

Μετά από ένα 1ο ημίχρονο που πέρασε ανεκμετάλλευτο, ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων. Στο 54' ο Όσκαρ Βεντ άνοιξε το σκορ για τη Μπορούσια, στο 66' ο Λαρς Στιντλ έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Φάμπιαν Τζόνσον έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γκλάντμπαχ. Οι αποσβολωμένοι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 81' με τον Ριμπερί που πέρασε ως αλλαγή, αλλά δεν απέφυγαν την πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και δεν στέφθηκαν από τώρα πρωταθλητές χειμώνα.

Γκλάντμπαχ (5-4-1): Ζόμερ, Κορμπ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Νόρντβεϊτ, Βεντ, Ραφαέλ, Νταχούντ (85' Σουλτς), Τζάκα, Τζόνσον, Στιντλ

Μπάγερν (4-3-3): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Μπενατιά, Ραφίνια, Βιδάλ, Αλόνσο (66' Ρόντε), Μαρτίνεθ, Μίλερ, Λεβαντόβσκι (75' Ριμπερί), Κομάν

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015

21:30 Σάλκε - Ανόβερο 3-1

(51' πέν. Γκάις, 73' Χούντελααρ, 82' Ντι Σάντο - 81' Σεν Μαξεμέν)

Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015

16:30 Γκλάντμπαχ - Μπάγερν 3-1

(54' Βεντ, 66' Στιντλ, 68' Τζόνσον)

16:30 Αμβούργο - Μάιντς 1-3

(90' Τζουρού - 16', 51' Σαμπέριο, 76' Κλέμενς)

16:30 Κολονία - Άουγκσμπουργκ 0-1

(64' Μπομπαντίγια)

16:30 Χέρτα - Λεβερκούζεν 2-1

(7' Νταρίντα, 60' Μπρουκς - 29' Ερνάντες)

16:30 Ίνγκολσταντ - Χόφενχαμ 1-1

(66' Ρόγκερ - 90+6' Ουτ)

19:30 Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

16:30 Στουγκάρδη - Βέρντερ

18:30 Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ντάρμσταντ

FT - VIDEO (Bundesliga): Borussia Mönchengladbach 3-1 FC Bayern MünchenAll Goals [HD]