Πρωταθλήτρια χειμώνα η Τσέλσι(VIDEO)

Η Τσέλσι πήρε έναν βαθμό στο "Σεντ Μέρις" από την Σαουθάμπτον και έτσι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώναΠρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχθηκε στην Premier League η Τσέλσι έπειτα από την ισοπαλία με την Σαουθάμπτον στο "Σεντ Μέρις" με σκορ 1-1.Οι "άγιοι" άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Σαντιό Μανέ να "κρεμάει" με πλασέ τον Τιμπό Κουρτουά στο τετ-α-τετ μετά την μπαλιά του Τάντιτς.Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι "μπλε" απάντησαν με τον Εντέν Αζάρ να πετυχαίνει το 7ο φετινό του γκολ

και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.Η Τσέλσι ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν έφτασε στην ανατροπή, ενώ στο 88' αποβλήθηκε ο Μοργκάν Σνιντερλέν για τους γηπεδούχους.Η ομάδα του Ζοζέ Μοουρίνιο ήταν στο +3 από την Μάντσεστερ Σίτι, έτσι με τονβαθμό που πήρε εξασφάλισε την παραμονή στην κορυφή χωρίς παρέα και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Αλντερβάιρελντ, Ζοζέ Φόντες, Γιοσίντα (62' Γκάρντος), Τάργκετ, Ουανιάμα, Στίβεν Ντέιβις (77' Λονγκ), Σνιντερλέν, Τάντιτς (58' Γουόρντ-Πρόουζ), Μανέ, Γκρατσιάνο Πελέ.ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Φιλίπε Λουίς, Μάτιτς, Όμπι Μικέλ (73' Ντρογκμπά), Φάμπρεγκας, Σέρλε (46' Ουίλιαν), Αζάρ, Ντιέγκο Κόστα (89' Ρεμί).