Πήρε το ντέρμπι, παραμένει πρώτη η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της στο derbi Barceloní και με το 2-0 επί της Εσπανιόλ έβγαλε από το πρόγραμμα τη δεύτερη πιο δύσκολη αποστολή μέχρι το τέλος της σεζόν στην Primera Division.

Οι "μπλαουγκράνα" προέρχονταν από την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League και τη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-0 και δοκιμάζονταν

στην έδρα ενός αντιπάλου όπου τελευταία φορά τους υπέταξε τον Ιανουάριο του 2007 και μάλιστα στο... προηγούμενο γήπεδό του. Η... παράδοση αυτή ήταν εμφανής στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφείς διαθέσεις κυριαρχίας. Μετά από 3 κλασικές ευκαιρίες, ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό χάρη σε έναν εξαιρετικό συνδυασμό. Επτά λεπτά αργότερα, ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε για 47η φορά στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις (24η μέσα στο 2015, 36η στο πρωτάθλημα, 401η στην καριέρα του), αν και στη φάση είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Η καταιγιστική Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να βρει άλλο γκολ και έκλεισε το ημίχρονο με 2-0, ένα προβάδισμα που είχε και στην προηγούμενη εκτός έδρας αναμέτρηση, κόντρα στη Σεβίλλη, που ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2. Η Εσπανιόλ είχε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Κλαούντιο Μπράβο δήλωνε διαρκώς "παρών". Στο 54' ο Τζόρντι Άλμπα αποβλήθηκε με 2 κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επηρέασε τον αγώνα της ομάδας του Λουίς Ενρίκε. Ο Χαβιέρ Μαστσεράνο πέρασε αρχικά αριστερός μπακ και στο 65' έγινε αλλαγή ο Ζερεμί Ματιέ, με συνέπεια να αποκατασταθεί το σύστημα. Ο Μέσι είχε σοκάρι για 12η φορά στη σεζόν (27η η Μπαρτσελόνα) και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, κρατώντας τους "μπλαουγκράνα" επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Εσπανιόλ (4-4-2): Κασίγια, Αρμπίγια, Γκονθάλεθ, Μορένο, Ντουάρτε, Βάθκεθ, Κάνιας, Άμπρααμ (61' Σεβίγια), Άλβαρεθ (74' Μοντανιές), Γκαρθία, Καϊσέδο (70' Στουάνι)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ραφίνια (65' Ματιέ), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες (80' Ράκιτιτς), Νεϊμάρ