Πήρε την πρόκριση στη παράταση η Τσέλσι!

Ο Κέπα έπιασε πέναλτι στο 117' και η Τσέλσι απέκλεισε την Πλίμουθ της 3ης κατηγορίας (2-1) και πέρασε στους «16». Πρόκριση και για την Γουέστ Χαμ.

Μια μέρα μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι βρέθηκε κοντά στο να παίξει κι εκείνη κορόνα-γράμματα την πρόκριση κόντρα σε ομάδα της League One, αλλά ευτυχώς για εκείνη, είχε τον Κέπα.

Η Πλίμουθ πήρε προβάδισμα στο Stamford Bridge, ο Κόβατσιτς είχε δύο δοκάρια, για να ισοφαρίσει τελικά ο Αθπιλικουέτα

μετά τακουνάκι. Στο δεύτερο μέρος παρά την πίεση των Μπλε το 1-1 διατηρήθηκε για τα 90’ και στην παράταση ο Μάρκος Αλόνσο βρήκε δίχτυα από κοντά μετά την ασίστ του Χάβερτς. Το 2-1 έμεινε για την Τσέλσι ως τελικό αφού στο 117’ ο Κέπα μπλόκαρε το πέναλτι του Ράιαν.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Γουέστ Χαμ βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Κιντερμίστερ, η οποία όμως γνώρισε σκληρό αποκλεισμό. Στο 91’ ο Ντέκλαν Ράις έκανε το 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου στο 121’ ο Μπόουεν χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες.

Πηγή: Sdna.gr