Πεντάσφαιρη η «κυρία» και επιβλητικό πέρασμα

Σπουδαία νίκη με ευρύ σκορ για την ομάδα του Αντρέ Πάους, αγωνία για τον τραυματισμό του ΚάλβοΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 171’ ΠαναγιότοφΑΝΟΡΘΩΣΗ 533’ Κάλβο (πεν.), 52’, 73’ Μακρής, 83’, 90’+2’ ΑβραάμΈξι γκολ, πλούσιο θέαμα, ειδικά στην επανάληψη, τρία πέναλτι τα οποία αποκρούστηκαν από τους τερματοφύλακες και μόνο στο ένα η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα, συνεχείς ρυθμός και από τις δύο ομάδες και την Ανόρθωση να παίρνει μεγάλη νίκη επί της Αγίας Νάπας με 5-1, ήταν ο χθεσινός απολογισμός του χορταστικού αγώνα που έγινε στο «Τάσος Μάρκου».Η ομάδα του Αντρέ

Πάους, με το χθεσινό διπλό, έφτασε στους 25 βαθμούς, ένα πίσω από τον Ερμή και τρεις πίσω από Ομόνοια και ΑΕΚ, που ισοβαθμούν στην τρίτη θέση.Μελανό σημείο αναφοράς για την Ανόρθωση, ο τραυματισμός του Κάλβο, που όλοι ελπίζουν να μην είναι κάτι το σοβαρό. Πάντως, ο Ισπανός αποχώρησε από το γήπεδο υποβασταζόμενος δείχνοντας να υποφέρει, αφού αντιμετώπισε πρόβλημα στον αστράγαλο (φάνηκε να γύρισε). Η σημερινή ημέρα θα ρίξει φως, αφού θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις κατά τις οποίες θα φανεί πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός του.Από την άλλη, η Αγία Νάπα προσπάθησε, δεν κλείστηκε πίσω, όμως στο τέλος αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα και η βαριά ήττα. Κάτι που την άφησε στον πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε η ομάδα του Γιώργου Κοσμά, λόγω αποβολής του Μέσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Από την αρχή τον έλεγχοΑπό την αρχή του αγώνα, η Ανόρθωση ανέλαβε τον έλεγχό του μεταφέροντας την πίεση γύρω από την εστία των γηπεδούχων. Από την άλλη, η Αγία Νάπα αμυνόταν με διπλή ζώνη, έχοντας ως στόχο να… κτυπήσει στις αντεπιθέσεις.Στο 5’ ο Γκαρσία επιχείρησε το μακρινό σουτ, με την μπάλα όμως να καταλήγει έξω. Στο 9’ ο Γκαρσία και πάλι έκανε τη σέντρα σουτ, με τον Αθανασίου να διώχνει την μπάλα με υπερένταση σε κόρνερ.Στο 19', οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν την πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία, με τον Αμπουρτζάνια να κάνει το σουτ, η μπάλα να κοντράρει στον Φίλγκεϊτ, να φτάνει στον Μακρή, με τον τελευταίο να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.Η Αγία Νάπα έκανε αισθητή την παρουσία της στο 21’, όταν ο Παναγιότοφ έκανε την κεφαλιά και τον Καμίνσκι να αποκρούει την μπάλα.Η Ανόρθωση συνέχισε να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και στο 24΄ έχασε νέα καλή ευκαιρία με τον Κάλβο, ο οποίος μετά από ωραία ενέργεια έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας σε δύσκολη απόκρουση.Με δεύτερη προσπάθειαΗ υπεροχή της Ανόρθωσης καρποφόρησε στο 33’, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κάλβο, μετά από δεύτερη προσπάθεια. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Νούχου, ο οποίος δέχτηκε την μπαλιά από τον Γκαρσία και μέσα από την περιοχή ανατράπηκε από τον Μέσσιο. Ο κ. Χριστοδούλου έδειξε αμέσως το σημείο της άσπρης βούλας, με τον Κάλβο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Αθανασίου απέκρουσε ασταθώς την μπάλα και στην επαναφορά ο Κάλβο την έστειλε στα δίκτυα του τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας, κάνοντας το 0-1 για την Ανόρθωση.Μετά το γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, με την Ανόρθωση να ελέγχει τον ρυθμό αγώνα και την Αγία Νάπα να βγαίνει πιο μπροστά και να πιέζει.Μετά από πίεση η Αγία Νάπα έφτιαξε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι στο 42’. Ο Τσούρτσουριτς έδωσε στον Κολοκούδια, ο τελευταίος έκανε το πλασέ με τον Καμίνσκι να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει, αποσοβώντας τον κίνδυνο που δημιουργήθηκε.Τραυματίστηκε ο ΚάλβοΜε την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52’, ο Αντρέ Πάους προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Κάλβο να περνά εκτός (πάτησε άσχημα και αντιμετώπισε πρόβλημα με τον αστράγαλό του) και τη θέση του πήρε ο Αβραάμ.Ο ρυθμός στην επανάληψη ήταν καλύτερος, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές, με την Αγία Νάπα να δείχνει σαφώς καλύτερο πρόσωπο.Απέκρουσε ο ΚαμίνσκιΗ Αγία Νάπα, που έκανε αισθητή την παρουσία της πολύ περισσότερο από το α’ μέρος, κέρδισε πέναλτι στο 54’, με τον Χόλγκερσον να ανατρέπει τον Μάρτσιεφ και τον κ. Χριστοδούλου να δείχνει αμέσως την παράβαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κολοκούδιας, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Καμίνσκι στη διπλή προσπάθεια που επιχείρησε.0-2 με ΜακρήΣαν να μην έφτανε για την Αγία Νάπα η απώλεια του πέναλτι, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα δύο λεπτά αργότερα. Στην αντεπίθεση, ο Αμπουρτζάνια στην προσπάθειά του να δώσει στον Εντέ, η μπάλα κόντραρε με αποτέλεσμα να φτάσει στον Μαρκή. Ο διεθνής επιθετικός της Ανόρθωσης με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Αθανασίου, κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.Νέα χαμένη ευκαιρία για την «κυρία» στο 62', με τον Μάκο να περνά κάθετα στον Μακρή, ο τελευταίος έκανε το γυριστό σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει.Στο 70’ ο Λαΐφης πήγε να κρεμάσει από το κέντρο του γηπέδου τον Αθανασίου, ο οποίος ήταν εκτός εστίας, όμως με υπερένταση κατάφερε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.Μπήκε ξανά στο παιχνίδιΣτο 71’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Παναγιότοφ, επιτρέποντας στην Αγία Νάπα να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Ο Χάμπερ έδωσε στον Μάρτσιεφ, ο τελευταίος με τη μία βρήκε τον Παναγιότοφ, που πλασάρει στην κενή εστία και μείωσε για λογαριασμό της ομάδας του.Απέκρουσε ο ΑθανασίουΔύο λεπτά αργότερα η Ανόρθωση κέρδισε δεύτερο πέναλτι μετά από τράβηγμα του Μέσσιου στον Νούχου εντός περιοχής. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεσή του, όμως ο Αθανασίου ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.Ξανά προβάδισμα δύο γκολΌ,τι δεν κατάφερε η Ανόρθωση στο 71' το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα (73’). Ο Αβραάμ εκτέλεσε το κόρνερ με τους αμυντικούς της Αγίας Νάπας να μην μπορούν να απομακρύνουν. Η μπάλα έφτασε στον Μακρή, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Αθανασίου, κάνοντας το 1-3.Διαστάσεις θριάμβουΗ Ανόρθωση προσπάθησε και για τέταρτο γκολ και το πέτυχε στο 83’. Ο Αβραάμ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Αντωνίου, μπήκε στην περιοχή της Αγίας Νάπας και με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-4 για την Ανόρθωση.Είχε και συνέχειαΤο κερασάκι στην τούρτα (1-5) έβαλε και πάλι ο Ανδρέας Αβραάμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ωραία προσποίηση και σουτ με το δεξί.ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Αθανασίου, Μέσσιος, Ρόχας, Μαρκόφσκι, Φίλγκεϊτ (86' Τζιωρτζής), Φούσκο, Θεοδώρου (59' Χάμπερ), Τσούριουριτς, Μάρτσιεφ, Παναγιότοφ (81' Αντωνίου), Κολοκούδιας.ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Δημητρίου, Χόλγκερσον, Λαΐφης, Νούχου, Αμπουρτζάνια (59' Μάκος), Μαϊσουράντζε, Γκαρσία, Εντέ (72' Μαραγκός), Κάλβο (52' Αβραάμ), Μακρής.ΚΟΚΚΙΝΗ: Μέσσιος (2η κίτρινη)ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσούριουριτς / Χόλγκερσον (4η)ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντώνης ΧριστοδούλουΒΟΗΘΟΙ: Αθηνόδωρος Ιωάννου, Ανδρέας Ανδρέου, Λούκας Σωτηρίου (4ος)ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Μιχάλης ΠαπαβαρνάβαΟι δηλώσεις των προπονητώνΠιο δύσκολη απ' ό,τι δείχνει το τελικό 5-1 ήταν για την Ανόρθωση η νίκη στην Αγία Νάπα, όπως ανέφερε ο προπονητής Αντρέ Πάους μετά τον αγώνα. Από την άλλη, ο Γιώργος Κοσμάς είπε ότι το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.Γιώργος Κοσμά: «Μετά από ένα βαρετό αποτέλεσμα είναι δύσκολο να πεις πολλά λόγια. Σε σχέση με την προσπάθεια που έγινε από τους παίκτες μου το 5-1 είναι πλασματικό. Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση είχε φλύαρη υπεροχή, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Διαβάσαμε καλά το παιχνίδι της, αν εξαιρέσουμε ένα δεκάλεπτο που κάναμε λάθη και με το πέναλτι πήρε προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να αλλάξουμε πράγματα και είχαμε ευκαιρίες. Το πέναλτι που χάσαμε ήταν καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα. Θα παλέψουμε στα επόμενα ματς να πάρουμε τους βαθμούς και στα πλέι οφ να παλέψουμε για τη σωτηρία».Αντρέ Πάους: «Πρόκειται για ένα φανταστικό αποτέλεσμα που δείχνει εύκολο αλλά δεν ήταν. Έμοιαζε ο αγώνας όπως με τον Ερμή. Έπρεπε να προσέχουμε τις αντεπιθέσεις και τις στατικές φάσεις. Είναι θετικό να πας με 1-0 μπροστά στο ημίχρονο. Η πιο σημαντική φάση ήταν η απόκρουση του τερματοφύλακά μας στο πέναλτι του αντιπάλου. Μετά που κάναμε το 2-0, ο αντίπαλος μείωσε αλλά στη φάση του 3-1 και της αποβολής τελείωσε το παιχνίδι. Μπορέσαμε να ελέγξουμε την κατοχή».Για τους Αμπουρτζάνια και Κάλβο είπε: «Ο Άμπου είναι καλά. Δέχθηκε μια κλοτσιά στο ισχίο και θα δούμε αύριο πόσο σοβαρό είναι. Ο Κάλβο είναι στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις».Τέλος ο ΟλαϊτάνΟ πρόεδρος της εταιρείας της Ανόρθωσης Χαράλαμπος Μανώλη, σε δηλώσεις του στο συνδρομητικό κανάλι, ξεκαθάρισε ότι ο Ολυμπιακός έκλεισε την πόρτα για τον Μάικλ Ολαϊτάν, καθώς τον θέλει να παραμείνει στην Ελλάδα τουλάχιστον μέχρι το τέλος της περιόδου.