Πάρτι στο Αγρίνιο!

Ο Πανιώνιος «πέρασε» άνετα από την έδρα του Παναιτωλικού (2-1) με τους Αγρινιώτες να παρουσιάζουν τραγικό πρόσωπο ξανά και τους «κυανέρυθρους» να μπαίνουν με το δεξί στο Κύπελλο Ελλάδας

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος κατέστησε σαφές πως δεν σκοπεύει να πέσει θύμα... έκπληξης, διότι μόνο έκπληξη θα ήταν αν ο Παναιτωλικός που βλέπουμε φέτος κατάφερνε να μην ηττηθεί. Με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να βρίσκει δίχτυα

στο 10’ οι «κυανέρυθροι» έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη και στο 31ο λεπτό ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς, με την ομάδα της Πλατείας να ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Κυπέλλου.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν χειρότερα για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο μέρος, όμως ο Ρουσκουσέδα γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη στο 66’ παρότι έπαιζε επικίνδυνα από το 59’ όταν μπήκε στο ματς ως αλλαγή. Το τέρμα του Κάπελ στο 74’ έδωσε μικρές ελπίδες στους Αγρινιώτες ωστόσο ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του ματς και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, πανηγυρίζοντας το «τρίποντο» με το σφύριγμα της λήξης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Καμαρά (17’ Μαρκόβσκι), Κουτρομάνος, Κούσας, Βιγιαφάνιες, Παπάζογλου, Μπεχαράνο (59’ Ρουσκουσέδα), Πάουλο, Ρομέρο (59’ Κάπελ), Μύγας, Ουάρντα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Διούδης, Ρισβάνης (83’ Οικονόμου), Μητρόπουλος, Βιγιάλμπα, Χαλκιαδάκης, Τασουλής, Ανσαριφάρντ (72’ Καραμάνος), Καθάριος (63’ Σιώπης), Αργυρόπουλος, Χατζηισαΐας, Μασούρας.