Ομόνοια: Ήξερε τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο

Συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις και στις επιτυχίες έδωσε η Ομόνοια. Οι πράσινοι επικράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία του Εθνικού με 2-0 και σκαρφάλωσαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα παρουσιάστηκε αρκετά σοβαρή, πειθαρχημένη και ήξερε τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η έλλειψη καθαρόαιμων κεντρικών αμυντικών πέρασε απαρατήρητη (και σήμερα) και χάρις τα δυο τέρματα των Ασίς και Σκέμπρι πήρε τη 3η διαδοχική νίκη.Η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ καλά το παιγνίδι και το γρήγορο τέρμα έλυσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών.

Οι τελευταίοι δημιούργησαν ακόμα 2-3 καλές ευκαιρίες για να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας, αλλά δεν βρήκαν στόχο. Προς το τέλος του ημιχρόνου και αρχές της επανάληψης, ο ρυθμός της ομάδας έπεσε κάπως, όμως, μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα ανέβασε και πάλι στροφές, έχασε ευκαιρίες και εν τέλει σκόραρε ακόμα ένα τέρμα σφραγίζοντας το τρίποντο.Η πρώτη φορά…Ο Μίκαελ Ποτέ θεωρείτο αμφίβολος λόγω της ίωσης που πέρασε τις προηγούμενες ημέρες. Τη ξεπέρασε και πήρε φανέλα βασικού, όμως, δεν σκόραρε. Το γεγονός αυτό δεν επηρέασε την ομάδα, η οποία πέτυχε δυο τέρματα. Το αξιοσημείωτο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι η Ομόνοια σκόραρε για πρώτη φορά δυο τέρματα, χωρίς να σκοράρει ο Αφρικανός επιθετικός.Επέστρεψε με τέρμαΟ Αντρέ Σκέμπρι επέστρεψε με τέρμα. Η επανεμφάνιση του Μαλτέζου επιθετικού, επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για «killer» καθώς έκανε τέρμα την μια από τις δυο ευκαιρίες που βρήκε.Αγέραστος και πολύτιμοςΟ Νούνο Ασίς χτύπησε εκ νέου ανοίγοντας το δρόμο στην Ομόνοια για τη νέα νίκη. Ο Πορτογάλος μέσος σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και υπενθύμισε ότι παραμένει αγέραστος και πολύτιμος για την ομάδα.