Οι ομάδες που προκρίθηκαν και η συνέχεια

Μέσα από τους αγώνες της Δευτέρας έγιναν γνωστές οι τρεις πρώτες ομάδες που πέρασαν στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών Futsal και σήμερα θα ξεκαθαρίσει και η τέταρτη ομάδα.

Αν εξαιρέσουμε την άνετη πρόκριση της ΑΕΛ (7-0 την ΑΜΕΚ Καψάλου), οι άλλοι δύο αγώνες είχαν συναρπαστική εξέλιξη.

Η Ελπίδα Αστρομερίτη προηγήθηκε με 3-0 της ΑΕΚ Λάρνακας από τέρματα που πέτυχαν οι Γιάννης Χατζηδάκης

(4’) και Άντερσον Οτόμφουρ (19’, 27’), όμως η ΑΕΚ απάντησε με τους Κυριάκο Λειβαδιώτη (28’, 29’) και Γιώργο Τουμαζή (28’) και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι με τον Οτόμφουρ στο 34ο λεπτό και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη - πρόκριση με 6-4 από τέρματα που πέτυχαν οι Κυριάκος Λειβαδιώτης (38’) και Τουμαζής (39΄, 39’).

Συναρπαστική εξέλιξη είχε και ο αγώνας στο Λευκόθεο, όπου η Ανόρθωση απέκλεισε το ΑΠΟΕΛ στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 7-7, ακολούθησε ισοπαλία (9-9) και στην παράταση και η Ανόρθωση επικράτησε στα πέναλτι με 3-2.

Για το ΑΠΟΕΛ σκόραραν οι Καράσκο (2), Αραούχο, Χρ. Στυλιανού, Κουανδρός (2), Λεάντρο (3) και για την Ανόρθωση οι Κωνσταντίνος Κουλουμπρής (6), Μπουένο, Χριστοφή και Ροντρίγκεζ.

Σήμερα στις 20:30 στην αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία θα διεξαχθεί ο αγώνας Ομόνοια / Αραράτ - Δημητράκης Χριστοδούλου Δερύνειας.