Ο Τότι έσωσε ξανά τη Ρόμα, γκολ ο Ταχτσίδης

Ο Φραντσέσκο Τότι πέρασε αλλαγή, σκόραρε για τέταρτη φορά σε τέσσερα παιχνίδια και έδωσε το έναυσμα της ανατροπής στη Ρόμα κόντρα στην Τζένοα. Νίκη για "τζιαλορόσι" παρά το γκολ του Ταχτσίδη.

Για τρίτη φορά σε τέσσερις αγώνες, ο Φραντσέσκο Τότι μπαίνει αλλαγή και σώζει τη Ρόμα. Αυτήν τη φορά ισοφάρισε στο "Μαράσι" με αντίπαλο την Τζένοα, πριν σκοράρει ο Στεφάν ελ Σαραουί στο 87' και ολοκληρώσει την ανατροπή με 3-2, που κρατά τους "τζιαλορόσι" σε επαφή με τη

Νάπολι στη μάχη για τη 2η θέση της Serie A, η οποία οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 6' και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης ισοφάρισε στο 13' για τους "γκριφόνι", σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο μεταξύ των δύο ομάδων, που έληξε με τον Έλληνα μέσο να ζητάει τη φανέλα του Ντανιέλε ντε Ρόσι.

Στο 2ο μέρος, το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες. Ο Ταχτσίδης αντικαταστάθηκε στο 61' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεονάρντο Παβολέτι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι συνέχισε το μοτίβο να ζητά λίγα αλλά ποιοτικά λεπτά συμμετοχής από τον Τότι και ο 39χρονος επιθετικό απάντησε στο 77'. Ο Ντε Ρόσι του έδωσε την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ και με σουτ κι ο αρχηγός των Ρωμαίων σκόραρε για 248η φορά στην κατηγορία (2ος στην ιστορία). Στο 80', μάλιστα, με εκτέλεση φάουλ του ίδιου λίγο έλειψε να κάνει την απόλυτη ανατροπή, όπως έκανε στον αγώνα με την Τορίνο στο "Ολίμπικο". Αυτό τελικά συνέβη από τον συνδυασμό του Έντιν Τζέκο με τον Στεφάν ελ Σαραουί, που έδωσε τη νίκη στη Ρόμα στο 87'.

Τζένοα (3-5-2): Λαμάνα, Μουνιός, Μπουρδίσο, Ίτσο, Φιαμότσι (71' Καπέλ), Ρινκόν, Ταχτσίδης (61' Μαρκέζε), Τζεμαϊλί, Λασάλτ, Σούσο (82' Πάντεβ), Παβολέτι

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Μαϊκόν (66' Τζέκο), Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Σαλάχ (88' Ζουκάνοβιτς), Περότι (59' Τότι), Ελ Σαραουί