Ο Αριστοφάνους κέρδισε το «Κύπελλο Λευκωσίας»

Μετά τις δυο πρώτες νίκες που πέτυχε στο πρωτάθλημα του κόμπακ, ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας Κωνσταντίνος Αριστοφάνους πέτυχε και την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του σπόρτιγκ! Συγκεκριμένα, ο Λαρνακέας σκοπευτής κέρδισε τον αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λευκωσίας», που ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Διοργανωτής του αγώνα, που έγινε την περασμένη Κυριακή στο Ολυμπιακό

σκοπευτήριο στα Λατσιά, ήταν η Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας και τον αθλοθέτησε η EUROBANK CYPRUS.

Για να φθάσει στη νίκη ο Αριστοφάνους, δεν στάθηκαν αρκετοί οι 100 δίσκοι του κανονικού αγώνα, όπου είχε 93 εύστοχες βολές, αφού 93/100 πέτυχε και ο συναθλητής του στο ΣΚΟΛΑΡ Γιώργος Θεοκλή. Οι δυο σκοπευτές οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», όπου ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους εξασφάλισε την πρώτη θέση με 9/10 έναντι 8/10 του αντιπάλου του. Ο Γιώργος Θεοκλή, πέρα από τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, με το 93/100 εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Δ’ κατηγορία. Στη Β’ κατηγορία, νικητής ανεδείχθη ο Λουκάς Βαρνάβα της ΣΚΟΛΕΥ με 91/100 και στη Γ’ κατηγορία ο Άθως Σταυρινού της Σκοπευτικής Ένωσης Λεμεσού με 86/100.

Στην κατηγορία των εφήβων, πρώτευσε ο νεαρός αθλητής του ΣΚΟΛΑΡ Ανδρόνικος Ξύστρος με 78/100, στους βετεράνους ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 86/100 και στους σούπερ βετεράνους ο Ρίτσιαρντ Κροφτ του ΣΚΟΛΑΡ με 72/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λευκωσίας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: