Νίκησε ο Ρέτσος και η Λεβερκούζεν στον ελληνικό «εμφύλιο»

Στην αναμέτρηση που έριχνε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 3-0 του Αμβούργου. Βασικός ο Παπαδόπουλος, στον πάγκο ο Ρέτσος.

Μετά από ένα 20λεπτo χωρίς πολλές συγκινήσεις, αρκούσαν τρία λεπτά για τις «ασπιρίνες» να πάρουν σαφές προβάδισμα νίκης. O Kέβιν Φόλαντ στο 20΄ και ο Λούκας Αλάριο στο 23' αξιοποίησαν πλήρως τις πάσες του Τζαμαϊκανού Μπέιλι και το 2-0 για τους γηπεδούχους ήταν γεγονός.

Για τον Αργεντινό γκολτζή, πρώην φορ

της Ρίβερ Πλέιτ μάλιστα, επρόκειτο για το ντεμπούτο του στο γερμανικό σύλλογ, το οποίο συνδυάστηκε με γκολ.

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης η Λεβερκούζεν έκανε διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος κρατώντας ωστόσο ένα ακόμη γκολ λίγο πριν το φινάλε με τον Φόλαντ (83'). Στον πάγκο έμεινε ο Ρέτσος σε αντίθεση με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο που συμμετείχε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Με το τρίποντο αυτό η Μπάγερ ανεβαίνει στους 7 βαθμούς, την ώρα που το Αμβούργο υπέστη τέταρτη σερί ήττα.