Νίκη-θρίλερ για Κεραυνό

ΜΠΑΣΚΕΤ
Επικράτησε της Ομόνοιας 58-56 και αφού ο Τζαμάρ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που έγινε στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, ο Κεραυνός επικράτησε της Καπάτσος Ομόνοια με 58-56. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη τη διάρκειά του, με τη διαφορά στο σκορ να παραμένει σε μικρά επίπεδα. Ο Κεραυνός προηγήθηκε από την αρχή του παιχνιδιού μέχρι το τέλος, με τους «πράσινους» όμως να διεκδικούν τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η Ομόνοια έκανε μεγάλη προσπάθεια, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά στο σκορ μέχρι και στον

έναν πόντο στην τέταρτη περίοδο, όμως ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και στο τέλος να πάρει τη μεγάλη νίκη. Μετά την επιτυχία αυτή η ομάδα του Κεραυνού παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, συγκατοικώντας με την Πετρολίνα ΑΕΚ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μασάμπα που σημείωσε 16 πόντους (1 τρίποντο, 4 ασίστ) ενώ από την Ομόνοια ξεχώρισε ο Νουαουκόνι με 14 πόντους (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Κεραυνού στο παιχνίδι, με την ομάδα του Στροβόλου να σημειώνει δέκα σερί πόντους στα πρώτα στάδια του αγώνα, ενώ μέχρι το 7ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με έντεκα πόντους διαφορά (14-3). Η διαφορά στον δείκτη του σκορ αυξήθηκε στην πορεία, με τον Κεραυνό να προηγείται με 18-5, ενάμισι περίπου λεπτό πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «πράσινοι» σημείωσαν τέσσερεις πόντους πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου όμως, μειώνοντας τη διαφορά σε 18-9.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο. Πιο καλή απ' ό,τι ήταν στην 1η περίοδο παρουσιάστηκε η Ομόνοια, καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κρατήσει τη διαφορά στο σκορ, χωρίς να αφήσει τον Κεραυνό να ξεφύγει. Παράλληλα οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, για να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Στο 14:30 της αναμέτρησης ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 27-19, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Στυλιανού με δίποντο έφερε τη διαφορά ξανά στους δέκα (29-19). Στο 17:50 η Ομόνοια μείωσε ξανά τη διαφορά στους πέντε πόντους, με το σκορ να είναι στο 30-25. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν καλύτεροι στα τελευταία στάδια της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 36-27.

Ισορροπημένο παιχνίδι
Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η Ομόνοια συνέχισε την προσπάθειά της να μειώσει στο σκορ, με τον Κεραυνό να διαχειρίζεται σωστά το υπέρ του προβάδισμα. Στο 24:11 οι «πράσινοι» μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους (42-36). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με πολύ καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ. Δύο λεπτά και σαράντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 44-41 υπέρ του Κεραυνού, με την Ομόνοια να πλησιάζει σημαντικά.

Όμως η ομάδα του Στροβόλου στη συνέχεια πέτυχε τέσσερεις πόντους, με δύο δίποντα από τους Μασάμπα και Τόμιτς, φέρνοντας το σκορ στο 48-41. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και έφεραν ξανά τη διαφορά στους τρεις (48-45) με δίποντο του Ρόμπινσον και δύο ελεύθερες βολές του Τζαμάρ, ενώ ο Κεραυνός σημείωσε άλλους τρεις πόντους πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, με το σκορ να φθάνει στο 51-45.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Μασάμπα με δίποντο έφερε ξανά τη διαφορά στους οκτώ πόντους (53-45), με την Ομόνοια να απαντάει με τρίποντο του Γουάτσον και μία ελεύθερη βολή του Τζαμάρ, φέρνοντας το σκορ στο 53-49. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου πλησίασε για πρώτη φορά στους δύο πόντους, έξι λεπτά περίπου πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού (55-53), ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά μειώθηκε στον ένα πόντο με το σκορ να είναι στο 57-56 υπέρ των γηπεδούχων.

Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης η αγωνία ήταν πολύ μεγάλη, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο γήπεδο για να πάρουν τη νίκη. Ο Κεραυνός επικράτησε τελικά με 58-56, αφού η Ομόνοια αστόχησε στην τελευταία της επίθεση, αρχικά με τον Τζαμάρ να επιχειρεί τρίποντο και στη συνέχεια ο Νουαουκόνι νικήθηκε από τον χρόνο, στην προσπάθειά του για δίποντο.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Σμότριτζ 11 (1), Μιχαήλ, Νεοφύτου 3, Στυλιανού 13 (1), Μασάμπα 16, Θεοχαρίδης, Ομπράιεν 5, Μπάρκερ 4, Τόμιτς 6.
Καπάτσος Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Κυριάκου, Γεωργίου, Παπακώστας 2, Μάνιγκατ 5 (1), Γουάτσον 11 (1), Ρόμπινσον 15 (3), Νουαουκόνι 14,Τζαμάρ 9.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9, 36-27, 51-45, 58-56

Εντυπωσιακή η ΕΘΑ
Η ΕΘΑ Έγκωμης επικράτησε εύκολα της Αναγέννησης Γερμασόγειας με 114-75 πιστοποιώντας τη διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες. Από τα πρώτα στάδια του αγώνα φάνηκε πως οι γηπεδούχοι θα είχαν το πάνω χέρι, ενώ οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι εκεί που μπορούσαν. Αυτή ήταν η 6η νίκη για την ΕΘΑ, ενώ η Αναγέννηση παραμένει χωρίς νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκόλντεν με 27 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασσίστ). Από την Αναγέννηση ξεχώρισε ο Ντούμαρς με 29 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

ΕΘΑ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Πηλαβάς, Πακ 17 (3), Γκόλντεν 27 (1), Αναστασιάδης 3 (1), Κάμπερμπατς 22, Παπαμιχαήλ, Πίαρσον 22, Χένρι 20, Χρίστου, Ασαντουριάν, Φραγκέσκου 3.
Αναγέννηση Γερμασόγειας (Σταύρος Σταύρου): Θεοδοσίου, Αντωνίου 13, Τάλλαρης 2, Ντούμαρς 29 (5), Τουμπάζος 6, Ζντράβιτς 2, Ενγκλίσκι 15 (4), Κυριάκου, Χαραλάμπους 6, Μβούλα Άλε-Κα 2, Κουσιαντζάς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 57-37, 86-56, 114-75