Νίκη σε βαρύ κλίμα για Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ νίκησε με 2-0 τη Μάιντς στο "Βέστφαλενσταντιον", όπου κανείς δεν μιλούσε στο 2ο ημίχρονο λόγω του θανάτου ενός οπαδού στην κερκίδα

Ένας οπαδός στο "Βέστφαλενσταντιον" έχασε την ζωή του στην κερκίδα λόγω ανακοπής καρδιάς, κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης της Ντόρτμουντ με τη Μάιντς.

Η Μπορούσια νίκησε με 2-0, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι 80.000 οπαδοί παρακολουθούσαν το ματς σιωπηλοί ως ένδειξη πένθους.

Μάρκο Ρόις και Σίνζι Καγκάουα πέτυχαν τα γκολ

στο ματς που διαιτητής σφύριξε την λήξη ακριβώς με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Όλοι αντιλαμβάνονται πως το ποδόσφαιρο περνά σε δεύτερη μοίρα.

Παίκτες και οπαδοί της Μπορούσια μετά το ματς τραγουδούν το "You'll Never Walk Alone"! Ανατριχίλα...

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χέρτα - Σάλκε 2-0 (42' Ιμπίσεβιτς, 65' Σταρκ)

Σάββατο

Γκλάντμπαχ - Φρανκφούρτη 3-0 (36' Στιντλ, 53' Ραφαέλ, 79' Νταχούντ)

Ανόβερο - Κολωνία 0-2 (43' και 61' Μπίτενκουρτ)

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 1-0 (3' Κράμαριτς)

Ίνγκολστατ - Στουτγκάρδη 3-3 (4' Χάρτμαν, 56' Λέκι, 61' Λεσκάνο / 9' Κόστιτς, 79' Ρουπ, 84' πέν. Ντιντάβι)

Ντάρμστατ - Άουγκσμπουργκ 2-2 (12' Βράντστς, 40' Βάγκερ / 63' Φόιλνερ, 90' πέν. Φινμπόγκασον)

Μπάγερν - Βέρντερ 5-0 (9' και 90' Τιάγκο Αλκάνταρα, 31' και 65' Τόμας Μίλερ, 86' Λεβαντόνβσκι)