Με σφραγίδα Κουρτουά η Τσέλσι την Παρί (vid)

Η Τσέλσι ήταν πιο αποτελεσματική στη διαδικασία των πέναλτι, όπου επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με δύο επεμβάσεις του Τιμπό Κουρτουά, μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια στην Βόρεια Καρολίνα.

Σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο από πλευράς θεάματος, οι Παριζιάνοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ στο 25' όταν το λάθος του Μίκελ στο ύψος της περιοχής επέτρεψε στον Ογκουστέν να κερδίσει τη μπάλα σημαδεύοντας το δοκάρι του Κουρτουά. Ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε το «ριμπάουντ»

για να γράψει το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε για την Τσέλσι στην επανάληψη, όταν ο Βίκτορ Μόουζες πήρε την ασίστ του Φάμπρεγας στο δεύτερο δοκάρι, νικώντας τον Τραπ για το 1-1. Οι πολλές αλλαγές έσπασαν το ρυθμό στο β' μέρος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Κουρτουά αναδείχθηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή, σταματώντας τα πέναλτι των Μπαχαμπέκ και Τιάγκο Σίλβα, πριν σημειώσει ο ίδιος το νικητήριο γκολ, νικώντας τον Σιρίγκου.