Μ. Γιουνάιτεντ: Ποδαρικό με το δεξί

Ο Κάιλ Γουόκερ έμελλε να σημειώσει το πρώτο γκολ της εφετινής σεζόν στην Premier League, ωστόσο δυστυχώς για εκείνον και προς ικανοποίηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε 1-0 στο "Ολντ Τράφορντ", η μπάλα είχε κατεύθυνση τα δίχτυα της Τότεναμ.

Με αυτογκόλ του Κάιλ Γουόκερ στο 22ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Τότεναμ στην πρεμιέρα της Premier League.

Οι

φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να "παγώσουν" το "Ολντ Τράφορντ" στο 5ο λεπτό, όταν το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Κρίστιαν Έρικσεν από πλεονεκτική θέση πέρασε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Σέρχιο Ρομέρο.

Η Τότεναμ ήταν πιο απειλητική στο ξεκίνημα, συνάμα όμως αποδείχθηκε άτυχη, αφού στο 22ο λεπτό ο Γουόκερ έβαλε αυτογκόλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει, ενώ στο 36ο ο Χουάν Μάτα έχασε την πρώτη "καθαρή" ευκαιρία της Γιουνάιτεντ.

Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε από την είσοδο του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, ο οποίος πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τους "κόκκινους διαβόλους" και τις σημαντικές αποκρούσεις του Ρομέρο στα τελευταία λεπτά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ρομέρο, Νταρμιάν (81' Βαλέντσια), Σμόλινγκ, Σο, Κάρικ (60' Σβάινσταϊγκερ), Μπλιντ, Γιανγκ, Μάτα, Σναϊντερλέν, Ρούνεϊ, Ντεπάι (68' Ερέρα).

Τότεναμ (4-2-3-1): Βορμ, Βέρτονγκεν, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ (77' Αλί), Ντεμπελέ (68' Λαμέλα), Σαντλί, Έρικσεν, Μπενταλέμπ (53' Μέισον), Κέιν.