Κέρδισε και ξέγνοιασε η Νέα Σαλαμίνα

ΟΘΕΛΛΟΣ 0ΣΑΛΑΜΙΝΑ 228’, 57’ ΒιλέλαΜε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκλέισον Βιλέλα, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης, η Νέα Σαλαμίνα έφτασε σε σπουδαία νίκη επί του Οθέλλου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και ουσιαστικά ξεμπέρδεψε με τις όποιες περιπέτειες έχουν να κάνουν με τον υποβιβασμό. Με το χθεσινό τρίποντο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά από την 11η θέση στους 9 βαθμούς και στους 10 βαθμούς από την 12η. Αντίθετα, η ομάδα του Κώστα

Σάκκα παρέμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και περιμένει να δει πόσο θα ανοίξει η ψαλίδα, αναλόγως από το αποτέλεσμα στο Δόξα - Αγία Νάπα.Στα του χθεσινού αγώνα, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερα να προηγηθεί στα μέσα του πρώτου αγώνα, χωρίς προηγουμένως να έχουν δημιουργηθεί οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Μετά το 20’ η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου ανέβασε ρυθμούς, ήταν πιο επικίνδυνη και στο 28' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Γκλέισον Βιλέλα να ολοκληρώνει με κεφαλιά τη σέντρα του Λεόν από δεξιά.Η μοναδική αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους στο α’ μέρος ήταν με τον Βέρα στο 38', όμως ο Μπρουκς απέκρουσε σωτήρια.Στην επανάληψη ο Οθέλλος μπήκε πιο δυνατά ψάχνοντας για το γκολ της ισοφάρισης, τα πάντα όμως κρίθηκαν στο 58’. Εκείνο το λεπτό ο Βιλέλα χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ. Μετά από ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία και αφού η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στο βάθος των διχτύων του Ρόιν.Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των γηπεδούχων και η Σαλαμίνα έφτασε στην πολύτιμη νίκη.Κίτρινες: Σάσι, Βασιλείου (6η) / Κυριάκου, Μοντέιρο.Οθέλλος: Ρόιν, Παναγιώτου (81' Ε. Κυριάκου), Κ. Κυριάκου, Σπρόκελ, Βασιλείου, Πουτζιουρής, Γκριν, Γκριγκαλασβίλι, Χατζηγιαννακού, Σάσι, Βέρα.Νέα Σαλαμίνα: Μπρουκς, Γκράιμς, Κυριάκου, Τσιγκουΐνι, Μοντέιρο, Λαμπρόπουλος, Παπάβα, Λεόν (77' Κούσουλος), Πεδρίτο (83' Λοϊζίδης), Βιλέλα (89' Κωνσταντίνου), Εζέ.ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ7. ΑΕΛ 37-29 348. ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 19-29 269. ΕΘΝΙΚΟΣ 21-39 2510. ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 23-44 1811. ΔΟΞΑ 16-40 1712. ΟΘΕΛΛΟΣ 14-32 1625η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΟΘΕΛΛΟΣ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-2ΣήμεραΔΟΞΑ - ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 16:00ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΑΕΛ 16:00