Κέρδισε και πάει για την πρωτιά

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε τη Σιαουλιάι με 76-65 και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου
Μεγάλη νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup, επικρατώντας με 76-65 της Σιαουιλάι, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» στη Λευκωσία. Κορυφαίος του αγώνα ο Μπερνατόφσκι που σημείωσε 17 πόντους

(3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Ράιτ (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Μόμπλεϊ (13 πόντους, 5 ασίστ).

Με τη νίκη αυτήν ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου, ξεπερνώντας την Παρντουπίτσε, η οποία πέτυχε την Τετάρτη (16/11) μία απρόσμενη νίκη απέναντι στην Τσμόκι Μινσκ εκτός έδρας. ΑΠΟΕΛ και Παρντουπίτσε έχουν από 8 βαθμούς, ενώ στην 1η θέση είναι η Τσμόκι Μινσκ με έναν βαθμό περισσότερο.

Την ερχόμενη βδομάδα για την 6η αγωνιστική του FIBA Europe Cup η Παρντουπίτσε θα φιλοξενήσει την, τελευταία στον όμιλο, Σιαουιλάι που δεν έχει πετύχει καμία νίκη, ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί εκτός έδρας στη Λευκορωσία κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ.

Σε περίπτωση νίκης με δύο πόντους ή περισσότερους, ο ΑΠΟΕΛ θα κατακτήσει την 1η θέση στον όμιλο. Αν οι «γαλαζοκίτρινοι» ηττηθούν την επόμενη αγωνιστική και η Παρντουπίτσε επικρατήσει, τότε, η ομάδα της Λευκωσίας θα τερματίσει στην 3η θέση του ομίλου, όμως θα έχει αρκετές πιθανότητες να προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες του θεσμού.

Μέτριο ήταν το θέαμα στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν αγχωμένες, με το σκορ να παραμένει σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς, φθάνοντας στο 6-6 στο 5'. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με έξι πόντους έφθασαν στο 12-6, με τον ΑΠΟΕΛ όμως να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου (τέσσερεις ο Μόμπλεϊ, έναν ο Ράιτ) με το σκορ να φθάνει στο 12-11.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στη δεύτερη περίοδο, όπου σημείωσε έντεκα πόντους και δέχθηκε μόλις έναν, φέρνοντας το σκορ στο 22-12, έπειτα από δυόμισι λεπτά. Στη συνέχεια η Σιαουιλάι απάντησε με δύο τρίποντα, μειώνοντας έτσι σε 22-18, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέχρι το 16' να επαναφέρει τη διαφορά στους δέκα, με το σκορ να φθάνει στο 29-19. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν μάλιστα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να φέρουν τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους (37-24).

Με την ίδια πολύ καλή διάθεση μπήκε στο παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ, αφού μετά από δυόμισι λεπτά έφερε το σκορ στο 43-29. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το 27' να αυξήσει τη διαφορά στο σκορ στους είκοσι πόντους (57-37). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 59-44.

Πιο επιθετικά ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Σιαουιλάι, καταφέρνοντας με το πέρας τριών λεπτών να σημειώσει τέσσερεις πόντους και να μειώσει τη διαφορά στους έντεκα (59-48), για να έρθει ο Γαβριήλ Κοιλαράς στο 33:30 να φέρει το σκορ στο 61-44. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν δυσκολεύτηκαν να ελέγξουν το παιχνίδι στη συνέχεια, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγουν με τη νίκη με τελικό σκορ 76-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 37-24, 59-44, 76-65