Καθάρισε στην επανάληψη ο Απόλλων

Στις νίκες επανήλθε το βράδυ του Σαββάτου (24/1/15) ο Απόλλωνας, επικρατώντας στη Λεμεσό με 76-55 της «Καπάτσος» Ομόνοιας, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα. Οι «κυανόλευκοι» χρειάστηκε να ανεβάσουν απόδοση στο β΄ ημίχρονο για να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο πρώτο μισό είχαν το προβάδισμα και μέχρι το 27΄ ήταν ανταγωνιστικοί (45-42). Με

τη νίκη του αυτή ο Απόλλων ξαναμπήκε σε τροχιά τετράδας, περιμένοντας τα αποτελέσματα της Κυριακής (25/1/15), για να ξέρει από ποια θέση θα πάει στη Λευκωσία να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη εβδομάδα, στο τέλος του β΄ γύρου. Οι «πράσινοι», μη έχοντας την πολυτέλεια λύσεων από τον πάγκο, κατέρρευσαν στην τελευταία περίοδο, αφού αγωνίστηκαν και χωρίς τον Σαχμάρ Μπόουντεν, ο οποίος βρίσκεται στην Ελλάδα για δοκιμαστικά από τα ΤρίκαλαΑπόλλων μπήκε εύστοχος στο παιχνίδι και κατάφερε στο 3΄30΄΄ να προηγηθεί με 11-5. Όμως, η «Καπάτσος» Ομόνοια έκανε καταπληκτικό τετράλεπτο και με μοναδικούς σκόρερ τούς Γκριγκόροφ και Μπρίτον, έτρεξε σερί 0-10, που της έδωσαν το προβάδισμα με 11-15 στο 7΄27΄΄! Μετά το τάιμ-άουτ των γηπεδούχων, ακολούθησε άστοχο τελευταίο διάστημα της πρώτης περιόδου, η οποία κατέγραψε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο από τον Μπλάκμον, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 14-15. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να παίζουν καλύτερα και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όταν και κατάφεραν να ξεφύγουν με 17-23. Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» έκαναν καταπληκτικό τελευταίο δίλεπτο, το οποίο τους βοήθησε να τρέξουν σερί 6-0 και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29-28.Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Απόλλων άρχισε σιγά-σιγά να επιβάλλει το παιχνίδι του, ξεφεύγοντας με 8 πόντους διαφορά στο 27΄ (45-37), με την «Καπάτσος» Ομόνοια να επιστρέφει και να μειώνει σε 45-42 στο επόμενο λεπτό. Ωστόσο, και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στα τελευταία δυόμισι λεπτά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +10 (52-42). Στην τελευταία περίοδο, απέδωσε καρπούς η πιεστική άμυνα του Απόλλωνα, ενώ «ζεστάθηκαν» και τα χέρια των παικτών του, με αποτέλεσμα η διαφορά να παίρνει αυξητικές τάσεις, φτάνοντας τους 25 πόντους (σερί 15-0) στο 36΄48΄΄ (73-48). Αφού οι «κυανόλευκοι» ξέφυγαν με 27 πόντους διαφορά (76-49), οι «πράσινοι» έκλεισαν το παιχνίδι στο τελικό 76-55.Δεκάλεπτα: 14-15, 29-28, 52-42, 76-55.