Και τώρα ο τελικός των ημιτελικών

Η ΕΘΑ κέρδισε άνετα τον ΑΠΟΕΛ με 74-55 και ισοφάρισε 2-2 στις νίκεςΣε τελικό των... ημιτελικών μεθαύριο στο «Λευκόθεο» θα κριθεί η ομάδα που θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα μπάσκετ ΟΠΑΠ. Η ΕΘΑ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» με 74-55, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τις νίκες. Η ΕΘΑ παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στο παιχνίδι της και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς από τη δεύτερη περίοδο

και μετά. Με τους Τόμιτς και Φέργκιουσον να αποτελούν ιδανικό δίδυμο κάτω από τα καλάθια, την ίδια ώρα που φάνηκε ξεκάθαρα η «γύμνια» του ΑΠΟΕΛ στους ψηλούς, αφού ο Γουντς χρεώθηκε με φάουλ και ο Τσουπ που μπήκε στο παιχνίδι ήταν ωσεί παρών..Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την ΕΘΑ να προηγείται με 22-20. Αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.Στην κοινή παρουσία των ψηλών της ΕΘΑ, Τόμιτς και Φέργκιουσον, και στην απουσία του σέντερ του ΑΠΟΕΛ, Τόνι Γουντς (2 φάουλ), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κυριαρχήσουν στη ρακέτα και να σπάσουν με αυτό τον τρόπο την άμυνα ζώνης του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει τις σωστές επιθετικές λύσεις. Έτσι, με σερί 9-0 η ΕΘΑ ξέφυγε με 29-20 στο 11΄45΄΄ και στο 14΄28΄΄ με 33-23. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 στη λήξη του ημιχρόνου (46-31).Στο 22΄06΄΄ η ΕΘΑ έχασε με 5 φάουλ (με τεχνική ποινή) τον Ματ Ρος, αλλά ουδόλως επηρέασε το παιχνίδι της, αφού ήλεγχε πλήρως την πορεία, ανοίγοντας τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους (23΄, 50-32). Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά με το περιφερειακό του σουτ, μειώνοντας σε 52-40 στο 27΄, όμως η διαφορά στα 30 λεπτά άνοιξε ξανά (59-43).Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και στο 31΄22΄΄ οι διαιτητές χρέωσαν με 5ο φάουλ τον Γουντς, με την ΕΘΑ να εκμεταλλεύεται άριστα την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια και να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο στο σκορ (66-45) και να φτάνει στο άνετο 74-55.ΕΘΑ (17/22β., 15/33δ., 9/23τρ., 31-14ρ., 16ασ., 3κλ., 2κ., 17λ.): Κάιλς 23 (4), Ρος 5 (1), Αναστασιάδης 3 (1), Ράσελ 9, Τόμιτς 11 (1), Μασάμπα 6 (1), Φέργκιουσον 14, Φιλίππου, Ζαχαρίου 3 (1).ΑΠΟΕΛ (11/11β., 10/39δ., 8/25τρ., 19-15ρ., 10ασ., 9κλ., 1κ., 16λ.): Ρόμπερσον 11 (3), Έβανς 10 (2), Νεοφύτου, Γουντς 8, Σιζόπουλος, Κούννας 10 (2), Τατ 4, Τσουπ, Κακιούζης 12 (1).Τέλος η παράταση;Τον τέταρτο μεταξύ τους αγώνα δίνουν απόψε (19:00), στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο ο Κεραυνός και η Πετρολίνα ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες αξιοποίησαν την έδρα τους στους πρώτους τρεις ημιτελικούς, με την ομάδα της Λάρνακας να προηγείται με 2-1 στις νίκες. Αυτό σημαίνει πως σε περίπτωση επιτυχίας της στον Στρόβολο θα εξασφαλίσει και την πρόκρισή της στον τελικό. Ο Κεραυνός είναι η ομάδα που αγωνίζεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού δεν έχει δικαίωμα ήττας. Αντίθετα, θα παλέψει για την ισοφάριση και θα πάει την Παρασκευή στη Λάρνακα για το διπλό πρόκρισης στο τελικό. Οι «κιτρινοπράσινοι» πάνε στον Στρόβολο για να αποδείξουν την πληρότητά τους ως ομάδα, με λύσεις και στην περιφέρεια και στους ψηλούς. Στόχος τους είναι να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, να κλείσουν σωστά την άμυνά τους και να οδηγήσουν το παιχνίδι στη δική τους πλευρά, για να κλείσουν θέση στον τελικό.