Ήττα από την Πολωνία

Παρόλο που η Εθνική Ανδρών Κ18 έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Πολωνία, στο τέλος λύγισε και ηττήθηκε με 70-42, στο τρίτο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 Β' Κατηγορίας που γίνεται στα Σκόπια. Ο επόμενος αγώνας της Κύπρου θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (2 Αυγούστου) στις 22:00 κόντρα στην Βουλγαρία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου

το σκορ ήταν στο 13-12 υπέρ των Πολωνών. Παρόλο που η αντίπαλος ομάδα της Κύπρου ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο, η Κύπρος συνέχισε να παλεύει προσπαθώντας να διατηρήσει μικρή την διαφορά που την χώριζε στο σκορ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πολωνία να προηγείται με 31-20.

Η Εθνική Πολωνίας ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ. Έτσι με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η Εθνική μας ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 47-25. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Πολωνία να παίρνει την νίκη με 70-42.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 20-31, 25-47, 42-70

Εθνική Κύπρου Κ18 (Μάριος Αργυρού)

Χριστοφίδης, Σοφρωνίου 4, Μύθιλλος, Δουκανάρης 6 (1), Λούκοβιτς 2, Στρατής 6 (2), Χατζηκώστας, Χαριδήμου 8 (2), Εύζωνας, Ανδρέου 8, Καραπατάκης 2, Σταυρινίδης 6.

Εθνική Πολωνίας Κ18 (Αντρζέι Κρέλεβιτζ)

Κολέντα 3, Κόμπελ, Κούρπιτζ 16 (3), Μουσιάλ 8 (1), Ρούτκοβσκι 2, Γκολεμπιόσκι 9 (2), Ζιπίνσκι 11 (1), Πιέτρας 2, Ζοντλόφσκι 6 (1), Βισόκι 2, Μπογκούκι 4, Βίλζεκ 7 (1)