Ισόπαλες Τότεναμ και Γουέστ Χαμ

Όπως στην ματσάρα της Τετάρτης (Άρσεναλ - Τσέλσι 2-2), έτσι και στο έτερο λονδρέζικο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής, ανάμεσα σε Τότεναμ και Γουέστ Χαμ στο «Γουέμπλεϊ», δεν υπήρξε νικητής (1-1).

Οι «Πετεινοί» είχαν συντριπτικά υπέρ τους την κατοχή μπάλας και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο τα «Σφυριά» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην αποψινή αναμέτρηση, με ένα εξαιρετικό σουτ του Ισπανού κεντρικού μέσου Πέδρο Ομπιάνγκ έξω από την αντίπαλη περιοχή στο 70ο λεπτό, και ενώ ο 32χρονος συμπατριώτης

του, Αντριάν, ήταν αληθινός «κέρβερος» κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο «έσωσε» τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Νοτιοκορεάτη διεθνή μεσοεπιθετικό Σον Χεούνγκ-Μιν να διαμορφώνει το τελικό 1-1 στο 84ο λεπτό, αξιοποιώντας την άψογη μεταβίβαση του Αργεντινού χαφ Έρικ Λαμέλα, ωστόσο έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη τετράδα του αγγλικού πρωταθλήματος, η οποία οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.