Η βαθμολογία σήμερα

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής! Στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής επικράτησε με 3-1 την ΑΕΚ στο ΓΣΠ και αύξησε στους πέντε τους βαθμούς της διαφοράς από την ομάδα της Λάρνακας . Με αυτή την νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 48 βαθμούς και αύξησε την διαφορά στους πέντε απο την ΑΕΚ

που έμεινε στους 43 και στην τέταρτη θέση.

Ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο 21' φτάνοντας τα 19 τέρματα . Ο ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Μοράις στο 31'. Στο 75ο λεπτό ο Γιώργος Εφραίμ με σουτ κεραυνό από το κέντρο του γηπέδου έκανε το 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ενσούε στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στη δεύτερη θέση με δύο βαθμούς λιγότερους από το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται ο Απόλλωνας ύστερα από τη νίκη του με 1-0 ως τυπικά φιλοξενούμενος επί του Άρη στο Τσίρειο Στάδιο. Ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 46 βαθμούς ενώ ο Άρης έμεινε προτελευταίος με 13 βαθμούς. Το νικητήριο τέρμα για τον Απόλλωνα το πέτυχε ο Σκέμπρι στο 23ο λεπτό.

Ο πρωτοπορος ΑΠΟΕΛ και ο δεύτερος Απόλλων θα τεθούν αντιμέτωποι δύο φορές στις επόμενες δέκα μέρες σε δυο μεγάλα ντέρμπι κορυφής που θα κρίνονται πολύ σημαντικά στην υπόθεση τίτλος . Την ερχόμενη Τετάρτη 24 Ιανουαρίου στο ΓΣΠ σε εξ αναβολής αγώνα της 9ης αγωνιστικής και την Τετάρτη 31 Ιανουρίου σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα . Επικράτησε με 3-0 της Πάφου και ανέβηκε στους 18 βαθμούς, αφήνοντας την Παφιακή ομάδα στους 21. Τα τέρματα της Νέας Σαλαμίνας πέτυχε ο Καρλάο στο 21', ο Κορρέια στο 72' και ο Τιάγκο στο 88'.

Η 21η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με την αναμέτρηση Ερμής-Ολυμπιακός στις 19:00