Η ΤΣΣΚΑ "λύγισε" την Εφές και προκρίθηκε

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας "καρδιοχτύπησε" με αντίπαλο την Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς κα ιτου εξαιρετικού Στράτου Περπέρογλου, ωστόσο έφτασε στην πολυπόθητη νίκη με 88-83 στη Ρωσία για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου του top 16 στην Ευρωλίγκα, προκρίθηκε μαθηματικά στα νοκ άουτ και συνεχίζει ακάθεκτη στο κυνήγι του Ολυμπιακού

για την πρώτη θέση.Οι Τούρκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήραν διαφορά ακόμα και με 9 πόντους (4-13), ωστόσο δεν θα μπορούσαν να ανοίξουν κι άλλο την "ψαλίδα" με το τραγικό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (1/14 στο 1ο ημίχρονο). Ειδικά από τη στιγμή που οι Ρώσοι σούταραν με 71% από την ίδια απόσταση, με συνέπεια να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά και να διατηρηθούν κοντά μέχρι και την 3η περίοδο.Πρώτο "βιολί" για το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος στο 2ο ημίχρονο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Με συμπαραστάτη τον Στέφαν Λάσμε που σε αυτό το παιχνίδι ξεπέρασε τους 1.000 πόντους στη διοργάνωση, ενώ στον αντίποδα ο Περπέρογλου ήταν αυτός που φρόντισε να μην ξεφύγουν οι Ρώσοι, όταν πήραν κεφάλι στα μέσα της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εφές βρήκε την ευστοχία της από το τρίποντο και με 3/3 πλησίασε την ΤΣΣΚΑ. Αν και οι γηπεδούχοι ξαναέχτισαν διαφορά (81-73), δύο τρίποντα των Ντάριο Σάριτς και Ντοντέιγ Ντρέιπερ έκαναν το φινάλε θρίλερ, αλλά η ΤΣΣΚΑ άντεξε και έφτασε στη νίκη.