Η Μίλαν πήρε την μπουκιά από το στόμα της Ίντερ στο 97’ (vi)

Απίστευτη εξέλιξη είχε το "Derby della Madonnina", με τη Μίλαν να παίρνει βαθμό (2-2) από την Ιντερ, ισοφαρίζοντας στην τελευταία φάση του αγώνα, κι ενώ ως το 83΄ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0!

Οι "ροσονέρι" ήταν σαφώς ανώτεροι, αλλά πότε η αστοχία, πότε ο Χαντάνοβιτς, δεν τους επέτρεψαν να σκοράρουν. Αντίθετα, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί σε δύο αντεπιθέσεις τους στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και, με γκολ των Καντρέβα

και Ικάρντι, προηγήθηκαν 2-0. Η Μίλαν προσπάθησε μάλλον σπασμωδικά να αντιδράσει, αλλά τελικά βρήκε τις λύσεις από δύο «στημένες» φάσεις με τους κεντρικούς αμυντικούς της. Στο 83΄, μετά από κόρνερ, ο Ρομανιόλι μείωσε και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ζαπάτα ισοφάρισε και κράτησε την ομάδα του μπροστά από τη συμπολίτισσα Ιντερ στη βαθμολογία, στη μάχη για μία θέση στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικό το κοντράστ συναισθημάτων στις εξέδρες του «Σαν Σίρο», όχι μόνο μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, αλλά και μεταξύ των Κινέζων ιδιοκτητών τους...