Η Λίβερπουλ πήρε εκδίκηση ήττες για Άρσεναλ και Τότεναμ

Τότεναμ και Άρσεναλ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το "στραβοπάτημα" της Λέστερ, αφού ηττήθηκαν από Γουέστ Χαμ και Σουόνσι αντίστοιχα. Η Λίβερπουλ πήρε εκδίκηση από την Μάντσεστερ Σίτι για τον τελικό του League Cup, νίκη για τη Γιουνάιτεντ.

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν για δεύτερη φορά αντιμέτωπες μέσα σε τέσσερις μέρες, με την ομάδα του Κλοπ να πανηγυρίζει αυτή τη φορά τη νίκη. Οι "κόκκινοι" πήραν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του League

Cup, επικρατώντας με 3-0 των "πολιτών" στο "Άνφιλντ".

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 34' ο Λαλάνα, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Χαρτ για να έρθει επτά λεπτά αργότερα ο Μίλνερ και να κάνει το 2-0, σκοράροντας κόντρα στην παλιά του ομάδα με ιδανικό πλασέ. Στο 57' ο Φιρμίνο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λίβερπουλ, "γράφοντας" το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ, Λόβρεν, Φλάναγκαν, Χέντερσον, Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Ρομπέρτο Φιρμίνο, Ορίγκι.

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Κομπανί, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα, Χεσούς Νάβας, Στέρλινγκ, Αγκουέρο.

Μετά το "στραβοπάτημα" της Λέστερ στο ματς με τη Γουέστ Μπρομ, η Τότεναμ είχε την ευκαιρία να την πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως η Γουέστ Χαμ έβαλε... στοπ στα όνειρά της. Μόλις στο 7ο λεπτό, τα "σπιρούνια" βρέθηκαν πίσω στο σκορ όταν ο Αντόνιο πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Λορίς δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα και έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με τον Κέιν, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 62' και στο 67'. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι η Λέστερ παρέμεινε μόνη στην κορυφή, στο -3 από τη δεύτερη Τότεναμ.

Γουέστ Χαμ: Αντριάν, Κόλινς, Κουγιατέ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Πέδρο Ομπιάνγκ, Νομπλ, Λανσίνι, Αντόνιο, Παγέτ, Εμενίκε.

Τότεναμ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βίμερ, Ντέιβις, Ντάιερ, Μέισον, Έρικσεν, Σαντλί, Λαμέλα, Κέιν.