Η κορυφή ανήκει στην Τσέλσι (video)

Ένα «σεντερφορίσιο» γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο 41' ήταν αρκετό ώστε να φύγει η Τσέλσι νικήτρια από την έδρα της Μίντλεσμπρο (0-1) και να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Premier League!

Ο τεχνικός των Λονδρέζων Αντόνιο Κόντε χρησιμοποίησε για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική την ίδια ενδεκάδα και δικαιώθηκε, αφού η ομάδα του θυμίζει τρένο με σπασμένα φρένα μετά την ήττα από την Άρσεναλ στο ντέρμπι της 24ης Σεπτεμβρίου, με έξι σερί νίκες χωρίς να δεχθεί καν γκολ

για πρώτη φορά από τον Αύγουστο του 2010!

Η «μάχη» του Ρίβερσαϊντ κρίθηκε λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με το αριστερό βολέ του Βραζιλιάνου επιθετικού (επτά τέρματα στους ισάριθμους τελευταία εκτός έδρας αγώνες) το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βίκτορ Βαλντές, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εντέν Αζάρ και ενώ η μπάλα είχε βρει στην πλάτη του Κάλουμ Τσέιμπερς.

Ο Ισπανός επιθετικός Αλβάρο Νεγκρέδο «σπατάλησε» τις δύο καλύτερες ευκαιρίες της Μίντλεσμπρο για την ισοφάριση στο 56' και στο 68', με κάκιστο τελείωμα στην πρώτη και τον Τιμπό Κουρτουά να επεμβαίνει εντυπωσιακά στη δεύτερη, ενώ στο 64' το σουτ του Πέδρο μετά από κεφαλιά-πάσα του Ντιέγκο Κόστα σταμάτησε στο δοκάρι του Βαλντές.

Το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε να «σκαρφαλώνει» από την όγδοη θέση της βαθμολογίας στην πρώτη μέσα σε περίπου 50 ημέρες, ενώ ο Βέλγος διεθνής μεσοπιθετικός της Εντέν Αζάρ συμπλήρωσε 150 συμμετοχές στην Premier League, με 48 τέρματα και 31 ασίστ.