Η Γερμανία ισοπέδωσε με 7-0 το Γιβραλτάρ(VIDEO)

Η Γερμανία ισοπέδωσε με 7-0 το Γιβραλτάρ στα προκριματικά του Euro 2016. Το χατ τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε στην Πορτογαλία τη νίκη επί της Αρμενίας και την έφερε ένα βήμα από τα τελικά. Χατ τρικ σε 4 λεπτά ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Η... αποστολή της Γερμανίας στο Γιβραλτάρ άφηνε ανοιχτό μόνο το τελικό αποτέλεσμα της αναμενόμενης ευρείας νίκης στον 4ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Euro 2016. Αυτό ήταν το 7-0, το οποίο ήρθε πιο δύσκολα από όσο φαίνεται.

Στο 1ο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Τζόρνταν Πέρεθ, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έπιασε πέναλτι του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, ενώ το Γιβραλτάν είχε και καλές ευκαιρίες για γκολ. Τα "πάντσερ" πήραν το προβάδισμα στο 28' με τον Αντρέ Σίρλε και στο 2ο ημίχρονο "βομβάρδισαν" στο νεότερο μέλος της UEFA, φτάνοντας στο θριαμβευτικό αποτέλεσμα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πρωταγωνίστησε στην εκτός έδρας νίκη της Πορτογαλίας με 3-2 επί της Αρμενίας που τη φέρνει πολύ κοντά στην εξασφάλιση της πρόκρισης. Ο Πορτογάλος επιθετικός σημείωσε το 3ο χατ τρικ της καριέρας του με το εθνόσημο στο στήθος, απέναντι σε μία μαχητική ομάδα, που πήρε προβάδισμα στο σκορ με εκπληκτικό φάουλ του Μάρκος Πιτσέλι στο 14'. Ο κάτοχος του φετινού "Χρυσού Παπουτσιού" δεν... χαρίστηκε στους Αρμένιους και με 3 γκολ σε μισή ώρα έφερε τα πάνω κάτω. Παρά την κόκκινη κάρτα του Τιάγκο στο 62' και τη μείωση του σκορ σε 3-2 από τον Χραΐρ Μεκογιάν, οι Ίβηρες άντεξαν στην πίεση και παρέμειναν επικεφαλής του 9ου ομίλου.