Η φάση με Πάρντο και η κατάρρευση

Η Νέα Σαλαμίνα για ακόμα ένα παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ δέχθηκε την ήττα και η διαφορά από την 7η θέση μειώθηκε στους 3 βαθμούς.

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας μια σχετικά καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, με σωστή αμυντική λειτουργία, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να φύγουν με κέρδος από το ΓΣΠ. Εκεί που όλα έδειχναν

ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, ξαφνικά η Σαλαμίνα κατέρρευσε και δέχθηκε την συντριβή με 6-1! Φυσικά όλα θα ήταν διαφορετικά εάν ο διαιτητής του αγώνα στο 14’ έδειχνε κόκκινη στον Πάρντο για ανατροπή στον Λίλιου. Ο επιθετικός των ερυθρολεύκων ήταν μπροστά σε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος και ο Πάρντο τελευταίος ποδοσφαιριστής. Άνετα κάποιος μπορεί να αντιληφθεί ότι εκεί θα άλλαζαν οι ισορροπίες και η Νέα Σαλαμίνα θα είχε μεγάλη ευκαιρία ακόμα και για το διπλό στο ΓΣΠ.

Από δω και πέρα η Νέα Σαλαμίνα θα δώσει πραγματική μάχη με την Δόξα (και ο Άρης στο παιχνίδι) για το εισιτήριο της εξάδας…