Η επιστροφή του «Παπ»

Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα ο Κώστας Παπανικολάου φόρεσε ξανά τη φανέλα των Ρόκετς, στην ήττα με 110-98 από τους σούπερ φορμαρισμένους Σπερς.Ο διεθνής φόργουορντ αγωνίστηκε για 5:39 κόντρα στην ομάδα του Σαν Αντόνιο, χωρίς να πάρει προσπάθειες στην επίθεση, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ στο μικρό χρόνο συμμετοχής που είχε στο ματς. Ο «Παπ» αν και είχε δηλωθεί ως αμφίβολος έκανε τελικά την επανεμφάνισή του, μετά τις 22 Φεβερουαρίου.Ένα ματς το οποίο επιβεβαίωσε την αγωνιστική ανάκαμψη των Σπερς. Ο Γκρεγκ Πόποβιτς πριν από περίπου ένα μήνα, όταν οι Τεξανοί γνώριζαν απρόσμενη ήττα στη Νέα
Υόρκη μιλούσε για «ντροπή για το μπάσκετ» αναφερόμενος στην απόδοση των παικτών του και ζητούσε «συνέπεια» στην απόδοση.Τα λόγια του φαίνεται πως εισακούστηκαν. Οι Σπερς έχουν αποτυπώσει τη λέξη στο παιχνίδι τους τον τελευταίο καιρό και αυτός είναι ο λόγος που το Χιούστον έγινε το ένατο διαδοχικό θύμα τους. Κύριος υπεύθυνος ο Τόνι Πάρκερ, που φόρτωσε το καλάθι των Ρόκετς με 27 πόντους, ενώ μεγάλο μερίδιο έχουν οι Λέοναρντ, Ντιό και Τζινόμπιλι που πρόσθεσαν 20, 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.Παρά το «ζόρικο» ξεκίνημα, οι Σπερς βρέθηκαν στο +22, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με ένα σερί 16-4, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια παρά την σταθερή παρουσία του Ντουάιτ Χάουαρντ. Η επανάληψη βρήκε τους πρωταθλητές να συνεχίζουν το «κλείδωμα» στην επίθεση των φιλοξενούμενων, που έμειναν 5 λεπτά χωρίς καλάθι και το 79-62 ήταν γεγονός.Η εκπληκτική άμυνα των Σπερς μπλόκαρε ακόμη και τον Χάρντεν, που παρά το καλό του ξεκίνημα, τελείωσε το ματς με 22 πόντους, αλλά μόλις 6/15 σουτ.ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-33, 25-20, 28-18, 25-27ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Λέοναρντ 20, Ντάνκαν 6 (10ρ.), Μπέινς 8 (12ρ.), Γκριν 10, Πάρκερ 27, Ντιό 15, Τζινόμπιλι 13, Τζόζεφ 4, Γουίλιαμς 3, Μιλς, Άιρς 2, Άντερσον 2, ΜπόνερΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Αρίζα 19, Τζόουνς 2, Χάουαρντ 16 (11ρ.), Χάρντεν 22, Τέρι 4, Πριχιόνι 6, Ντόρσεϊ 2, Σμιθ 13, Μπρούερ 2, Τζόνσον 6, Παπανικολάου (2ρ., 1λ.), ΜακΝτάνιελς 4, Καπέλα 2Πηγή: gazzetta.gr