Φυσιολογικά τα αποτελέσματα

Φυσιολογικά ήταν τα αποτελέσματα στην τέταρτη αγωνιστική για την Β Κατηγορία.

Αναλυτικά οι αγώνες.

Σημαντική νίκη για την ΑΕΑΚ που κέρδισε τον ΧΑΛΚΑΝΩΡΑ 52-43. Η ομάδα της Αστυνομίας, πιέζοντας ψηλά μετά το 31 και ελέγχοντας τα ρημπάουντ, έκανε ένα εκπληκτικό 19-2 στο τελευταίο 9λεπτο και πήρε το ροζ φύλλο. Οι Δαλίτες δύο φορές ξέφυγαν με +8, αλλά δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά την διαφορά αφού δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 25-22, 38-33, 43-52

ΧΑΛΚΑΝΩΡΑΣ:

Μιχαήλ 12, Γρηγορίου, Χατζηευαγγέλου, Πολυδώρου 4,Κόνιαλης, Πιτσιολής 3(1), Διαμαντής 16(2), Αντωνίου 8(2),

ΑΕΑΚ: Ανδρέου 6(1), Γεωργίου Ν, Γεωργίου Γ 22(6), Μεθοδίου 2, Αλεξάνδρου 4, Δαμιανού 9(1), Παύλου 7, Στροβολίδης 2

Δεύτερη νίκη πέτυχε ο ΠΣΠΣ αφού κέρδισε την DYNAMO POWER 57-39. Πιο έμπειρη η ομάδα της Πολλαπλής Σκλήρυνσης, και με περισσότερες επιθετικές επιλογές κέρδισε δίκαια. Προσπάθησε η ομάδα της DYNAMO, η οποία παρουσιάστηκε ανεβασμένη και βελτιωμένη τόσο σε οργάνωση όσο και επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 21-29, 29-40, 39-57

DYNAMO POWER: Κυριακίδης, Πελαγίας 2, Καλλονάς 5, Φωκά 12(3), Παπαγεωργίου 6(2), Οικονόμου, Χατζηιωάννου, Ανδρονίκου 2, Ηλία 6, Κουμής 6, Χατζηθεοδώρου,

ΠΣΠΣ: Γαβριήλ, Ασιήκκαλης 5(1), Καλαβάς 8(2), Βιολάρης 3(1), Αριστοδήμου 12, Χαραλαμπίδης 13, Λεμέσιος, Σταυρινού 1, Στυλιανού 15

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η EUROBANK νίκησε τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002 41-34. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 35λεπτο. Ο Σαββίδης με τρίποντο έδωσε αέρα διαφοράς 8 πόντων στους τραπεζικούς, οι οποίοι άντεξαν στην πίεση των Αποφοίτων που προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 16-16, 23-28, 34-41

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002: Περικλέους, Πασιαλής 3(1), Ματσεντίδης 12(1), Αγιομαμίτης 2, Κιτρομηλίδης 7, Σπύρου 2, Γαβριήλ 8, Γρηγορίου, Μακρίδης

EUROBANK: Παυλόπουλος 13, Γαβριήλ 7(1), Μελάς, Πέτσας, Λειβαδιώτης 4, Σεργίου, Βασιλείου 12(2), Μιχαήλ, Ηλιάδης, Δημητρίου, Σαββίδης 5(1)

Εύκολη νίκη για την ΕΛΛΗΝΙΚΗ που νίκησε την GZG 70-32. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ με πολλές επιθετικές επιλογές στο 2ο δεκάλεπτο αλλά και πολύ καλή αμυντική λειτουργία κέρδισε δίκαια. Η ομάδα της GZG ήταν πολύ καλή στο 1ο δεκάλεπτο, στη συνέχεια αγχώθηκε και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 12-7, 33-11, 50-23, 70-32

ΕΛΛΗΝΙΚΗ: Αντωνιάδης 8, Τσαγγαρίδης 9(1), Δημητρίου 11(3), Χατζηνικολάου, Χαραλαμπίδης 11(1), Τσιριπιλλής 16, Ιωάννου, Hage 10(1), Κουζαπάς 5(1)

GZG: Μουρουζίδης 2, Συμεού 2, Αγησιλάου 2, Κούρος 8, Βούλγαρης 2, Πουλικκάς 14, Καραβίας, Παπακυριακού 2

Νέα νίκη για την ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ, αφού κέρδισε την KPMG 46-31. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, είχε ρυθμό και με την ομάδα της Τράπεζας να δημιουργεί διψήφια διαφορά μετά το 22 και να την συντηρεί μέχρι το τέλος λόγω της εμπειρίας των παικτών της. Οι Λογιστές, δεν είχαν την ψυχραιμία σε καθοριστικά χρονικά σημεία, ενώ ήταν και άστοχοι όταν προσπάθησαν να ανακάμψουν.

Τα δεκάλεπτα: 6-12, 12-17, 21-33, 31-46

KPMG:, Μαυρομμάτης 2, Ολύμπιος 6, Θεοχάρους 4, Ιωάννου 2, Ελληνόπουλος 4, Καραγιάννης, Δημητρίου, Εμπεδοκλέους 2, Γρηγοριάδης Γ 3, Πίπυρος 8, Κυπριώτης

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ: Σιακαλλής, Ιωάννου 7(2), Τσιοπανής 1, Θεοφάνους 6, Πασχάλης 2, Αντωνίου, Λοιζίδης 10, Γεωργίου, Παπαδάμου 2, Χρίστου 2, Μιστραηλίδης 6, Δημητρίου, Σαββίδης 10(1),

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 64-53 η NUWAY νίκησε τους ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ. Οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας κυρίως από την περιφέρεια, βρήκαν τις λύσεις στην άμυνα των Δικηγόρων. Έτσι είχαν μια διαφορά 6-8 πόντων, η οποία τους έδινε άνεση στις κινήσεις τους για να φθάσουν στη νίκη. Οι Δικηγόροι, προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν παίζοντας κλειστά και μεταφέροντας την μπάλα κάτω από το καλάθι, αλλά ήταν άστοχοι, αφού έχασαν εύκολα καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 27-33, 41-48, 53-64

ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Κορομίας 4, Βορκάς 10(2), Καμάσας, Λαμπίδης 8, Κουρσάρης 3, Στεφάνου 3(1), Παπαπέτρου 16, Παρασκευά, Τσιέλεπος 2, Χαραλάμπους 2, Αργυρού 5(1),

NUWAY: Νικολάου 9(2), Ανδρέου, Τσαγγαρίδης 26(4), Πάρη 11, Σοφοκλέους 6, Αθανασιάδης 5, Βασιλείου 7