Φουριόζα στο 2017 η Τότεναμ

Το 2016 ολοκληρώθηκε με τη Λίβερπουλ να επικρατεί 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο "Anfield" και το 2017 ξεκίνησε με την Τότεναμ να περνά θριαμβευτικά από το "Vicarage Road", μετά το 4-1 επί της Γουότφορντ.

Οι Spurs δεν άφησαν και πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, που εκτός από ένα ανώτερο σύνολο είχαν να αντιμετωπίσουν και τις απουσίες των Μπρίτος, Περέιρα, Γιάνμαατ, Μπεχράμι, Σακσές, Οκάκα.

Την αρχή έκανε ο Χάρι Κέιν που με δύο τέρματα στο 27' και το 33' ξεκαθάρισε τις προθέσεις της Τότεναμ,

πριν η σκυτάλη περάσει στον Ντέλε Άλι.

Ο 21χρονος μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 41' για το 0-3 του ημιχρόνου και με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 4ο της Τότεναμ στο παιχνίδι.

Με ένα γκολ του Καμπούλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημειώθηκε το τελικό 1-4 στο "Vicarage Road".

Έτσι η Γουότφορντ έμεινε στο 22 βαθμούς (13η στη βαθμολογία με +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού), ενώ η Τότεναμ ανέβηκε στην 3η θέση με 39 βαθμούς και την Τετάρτη (4/1) υποδέχεται την πρωτοπόρο Τσέλσι στο "White Hart Lane" με σκοπό να βάλει φρένο στον φρενήρη ρυθμό της ομάδας του Κόντε που τρέχει ένα σερί 13 νικών...