Φουριόζα η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από το Μενχεγκλάντμπαχ και συνεχίζει στο κατόπι της Μπάγερν. Η Λεβερκούζεν άρχισε με το... αριστερό τον 2ο γύρο στη Bundesliga, αφού έχασε βαθμούς στην έδρα της ουραγού Χόφενχαϊμ.

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε στον 2ο γύρο η Ντόρτμουντ, η οποία επιβλήθηκε 3-1 της Γκλάντμπαχ εκτός έδρας και εξουδετέρωσε ακόμα μία εν δυνάμει ανταγωνίστρια για τη δεύτερη θέση, αφού η μεταξύ τους "ψαλίδα" άνοιξε στους 12 πόντους. Οι Βεστφαλοί έδειξαν τα δόντια τους από την

πρώτη στιγμή και πήραν προβάδισμα με τον Μάρκο Ρόις, μετά από σωρεία ευκαιριών. Το γκολ του Γερμανού συνοδεύτηκε από αυτό του Χένρικ Μεχιταριάν στο 50ό λεπτό και όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έφταναν σε μία άνετη νίκη.

Τα "πουλάρια", όμως, αντέδρασαν μετά από το δεύτερο γκολ και απείλησαν ιδίως με στημένες φάσεις. Στο 58ο λεπτό, μάλιστα, μετά από μία αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Ραφαέλ πρόλαβε το τάκλιν του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε για 90 λεπτά) και μείωσε σε 2-1. Η δράση μεταφέρθηκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων, που προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση με τον πρώτο σκόρερ της Bundesliga, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός έχασε ένα τετ α τετ, αλλά λίγο αργότερα ο Ιλκάι Γιντογάν έγραψε το τελικό 3-1.

Η Λεβερκούζεν μετρούσε έξι νίκες και μία ισοπαλία στην έδρα της Χόφενχαϊμ και φέτος που την αντιμετωπίζει ως ουραγό, ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη. Φευ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν τον rückrunde με διάθεση να αφήσουν πίσω τους όσα έγιναν στο πρώτο μισό της σεζόν και απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από την ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ. Οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς, μάλιστα, ήταν αυτοί που πανηγύρισαν πρώτοι με τον Τζιλοάν Χαμάντ, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος με την πρώτη ομάδα, έχοντας σποραδικές συμμετοχές τόσο πέρυσι όσο και πρόπερσι, προτού υποβιβαστεί στη δεύτερη ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά λίγες ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο μέρος αύξησαν την πίεσή τους και η είσοδος του Γιούλιαν Μπραντ τους κατέστησε ακόμη πιο επιθετικούς. Στο 75ο λεπτό, ο Εμέρ Τοπράκ ισοφάρισε για τη Λεβερκούζεν, η οποία προσπάθησε για την ανατροπή, έχασε μία σπουδαία ευκαιρία με τον Μπραντ και εν τέλει περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον πρώην προπονητή της. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους.