Εξάρα της Παρί με Καβάνι-Ιμπραχίμοβιτς (βιντεο)

Έτοιμη για την κατάκτηση του τίτλου είναι η Παρί Σεν Ζερμέν μετά το 6-0 επί της Γκινγκάμπ στο "Παρκ Ντε Πρενς", δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε του Σαμπιονά.

Η ευρεία νίκη από το πρωί φάνηκε για την ομάδα του Λοράν Μπλαν. Με γκολ από τον Έντισον Καβάνι στο 2', η αποστολή της Παρί απλουστεύθηκε και ήταν πολύ εύκολο μετά να κυριαρχήσει.

Πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά ο Ιμπραχίμοβιτς είχε κάνει το 2-0, ενώ πριν από το δεύτερο προσωπικό

γκολ του Καβάνι στο 51', οι πρωτευουσιάνοι έπαιζαν σεμιναριακά έχοντας ευκαιρίες (μεταξύ των οποίων δοκάρι) για πιο ευρύ σκορ από το πρώτο ημίχρονο. Όπως σεμιναριακή, για την ακρίβεια στις πάσες, ήταν και η εναλλαγή της μπάλας στο 4-0 του 56' με σκόρερ τον Μάξουελ.

Συνεχίζοντας με την ίδια ενέργεια οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε πέμπτο γκολ μ' ένα απίθανο τελείωμα από τον Καβάνι σε εκτέλεση φάουλ του Βεράτι, ενώ αν δεν ήταν ο γκολκίπερ Λεσλ, που έβγαλε εκπληκτικά το φάουλ του Ιμπραχίμοβιτς και την εξ επαφής κεφαλιά του Λούκας, η Γκινγκάμπ θα είχε δεχθεί πριν από το 90' (πέναλτι Ιμπραχίμοβιτς) το 6-0.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Οριέ, Μαρκίνιος, Τ.Σίλβα, Μάξουελ, Βεράτι, Καμπάιγ, Ματουιντί (77' Ραμπιό), Παστόρε (78' Λαβέτσι), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι

Γκινγκάμπ (4-4-2): Λεσλ, Γιάκομπσεν, Κερμπρα, Σορμπόν, Λεμέτρ, Ματίς, Σανκαρέ, Ζιρές (60' Ντιαλό), Μαρβό (87' Καρντί), Μποβί, Μαντάν (71' Σαλιμπίρ)
Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8 Μαΐου
21:30 Παρί Σεν Ζερμέν - Γκινγκάμπ 6-0 (2', 51', 70' Καβάνι, 18', 90'πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 56' Μάξουελ)