Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ολοκληρώθηκε χθες η πρεμιέρα της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων U-19.

Η τελική φάση διεξάγεται στην Ελλάδα με τη συμμετοχή οκτώ ομάδων που κληρώθηκαν σε δύο ομίλους.

Στον πρώτο όμιλο συμμετέχουν Αυστρία, Γαλλία, Ελλάδα, Ουκρανία και στο δεύτερο όμιλο Γερμανία, Ολλανδία,

Ρωσία και Ισπανία.

Η αυλαία άνοιξε τη Δευτέρα με νίκη της Ελλάδας επί της Ουκρανίας με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Ορφανίδης (20’) και Καραχάλιος (76’).

Επίσης η Γαλλία με γκολ του Blin στο 34’ νίκησε με 1-0 την Αυστρία.

Η δεύτερη αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για τις 9 Ιουλίου με τις αναμετρήσεις Ουκρανία – Γαλλία, Ελλάδα – Αυστρία.

Νίκες για Ολλανδία, Ισπανία
Στο δεύτερο όμιλο η δράση άρχισε χθες με τον αγώνα της Ολλανδίας με τη Ρωσία. Οι Ολλανδοί επικράτησαν με 1-0 από τέρμα του van Amersfoort ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Αργότερα το βράδυ η Ισπανία νίκησε την κάτοχο του τροπαίου Γερμανία με το επιβλητικό 3-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Merino (8’), Mayoral (72’ πεν.) και Matías Nahuel (90+3).

Η συνέχεια είναι προγραμματισμένη για τις 10 Ιουλίου με τους αγώνες Ισπανία – Ρωσία και Γερμανία – Ολλανδία.

Από κάθε όμιλο στην ημιτελική φάση θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες.