Ελλάδα: Έβγαλε την... υποχρέωση

Η Ελλάδα έβγαλε την... υποχρέωση στο αδιάφορο ματς με την Ολλανδία (68-65) και πλέον προετοιμάζεται για τον αγώνα με το Βέλγιο (Σάββατο, 15:30) για τη φάση των 16 του Ευρωμπάσκετ. Εκτός συνέχειας έμειναν οι Ολλανδοί.

Η εξέλιξη

Το ζητούμενο για την Εθνική σ' αυτό το παιχνίδι ήταν να βρει διάθεση κόντρα σε μία ομάδα που έπαιζε την ύπαρξή της στο τουρνουά. Δύσκολο. Ο Κατσικάρης προτίμησε να

δώσει ανάσες στον Σπανούλη και εμπιστεύτηκε πιο ορθόδοξα σχήματα, η ομάδα του όμως δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Με μόλις 6/15 εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Ολλανδούς να εκμεταλλεύονται κάθε ευκαιρία που τους έδινε η ελληνική άμυνα, η Ελλάδα κυνηγούσε στο σκορ (12-15, 17-19).

Όταν η διαφορά ανέβηκε στους 6 υπέρ των "οράνιε" (17-23) θέση στο κουμάντο της Εθνικής πήραν οι Σλούκας και Μάντζαρης. Αίφνης η πεντάδα έγινε πιο αθλητική και με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ η Ελλάδα όχι μόνο μείωσε αλλά πέρασε και μπροστά (29-28, 34-31) παίρνοντας λύσεις από τις θέσεις 4 και 5 (Πρίντεζης και Κουφός). Και πάλι όμως η απόδοση δεν ήταν η ενδεδειγμένη.

Έστω και αγκομαχώντας, η Εθνική είχε τον τρόπο να μένει μπροστά στο σκορ. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου την βοήθησε έτσι ώστε να αποσπαστεί (40-34) η καλή της άμυνα. Στη συνέχεια ήρθε από τον πάγκο ο Περπέρογλου για να προσφέρει τέσσερις σερί πόντους (47-39) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο-αλφάδι του Αντετοκούνμπο ο οποίος αγωνίστηκε για κάποια λεπτά ως τεσσάρι.

Όταν ο Κουφός διαμόρφωσε το 58-50 στο 34' με χουπ ο γόρδιος δεσμός και αυτής της νίκης φαινόταν ότι λύθηκε. Ο Σλούκας στη συνέχεια διαμόρφωσε το 61-50 αλλά οι Ολλανδοί μ' ένα 0-9 μείωσαν στο καλάθι 2:16 πριν από τη λήξη και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι από το πουθενά. Οι "οράνιε" μάλιστα αυτοκτόνησαν χάνοντας τέσσερις βολές πριν ο Μπουρούσης κάνει με τρίποντο το 64-59. Οι βολές του Σλούκα για το 66-62 έβαλαν οριστικά τους τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-31, 52-46, 68-65.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9, Ζήσης 5, Καλάθης 6, Περπέρογλου 5, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 4, Κουφός 9, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 4, Αντετοκούνμπο 11.

Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν): Φράνκε 3, Γουίλιαμς 4, Ντε Γιονγκ Γ 12, Κλουφ 2, Χεράζι, Ντε Πάχτερ 6, Άκερμπουμ 8, Σάφτενααρ 8, Ντε Γιονγκ Ν 5, Σμόλντερς 11, Νορέλ 3, Σλάχτερ.