Δύσκολη επικράτηση για Σάλκε

Ο Χούντελααρ έχασε πέναλτι, αλλά με δικό του γκολ λυτρώθηκε η Σάλκε, ενώ η Βέρντερ πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Σάλκε η προσεχής αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ για τπυς ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ ξεπέρασε το "σοκ" της "3άρας" από την Βόλφσμπουργκ, ξεπέρασε και το χαμένο πέναλτι από τον Χούντελααρ στο 4', νικώντας τελικά με 2-1 την Μάιντς στο Γκέλζενκιρχεν.

Ο

Ολλανδός στράικερ λύτρωση την ομάδα του στο 61', ενώ ο Γιουνούς Μαλί στο 42' είχε απαντήσει για τους φιλοξενούμενους στο τέρμα του Ματίπ από το 37'.

Η Βέρντερ πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 3-1 της Χόφενχαϊμ και μάλιστα εκτός έδρας, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Ούτζα στο 92' και με τον Γιουνούζοβιτς στο 93' (το δεύτερό του στο ματς).

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Ματίπ, Νόιστεντερ, Αόγκο, Γκάις (93' Αϊχάν), Γκορέτσκα, Τσουπό-Μοτίνγκ (62' Σανέ), Μάιερ (92' Κολάσινατς), Ντι Σάντο, Χούντελααρ.

ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπαλόγκαν, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον (87' Νίντερλεχνερ), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Λάτσα (82' Κλέμενς), Γιουνούς Μαλί, Μπροζίνσκι, Κλέμενς (66' Ντε Μπλάσις), Μούτο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκλάντμπαχ - Αμβούργο 0-3 (11' και 44' Λασογκά, 52' Μίλερ)

Σάββατο

Μπάγερν - Άουγκσμπουργκ 2-1 (77' Λεβαντόβσκι, 90' πέν. Τόμας Μίλερ / 43' Έσβαϊν)

Λεβερκούζεν - Ντάρμσταντ 0-1 (8' Σουλού)

Ανόβερο - Ντόρτμουντ 2-4 (18' και 53' Σόμπιεχ / 35' πέν. και 85' πέν. Ομπαμεγιάνγκ, 44' Μχιταριάν, 67' αυτ. Φελίπε)

Χέρτα - Στουτγκάρδη 2-1 (14' Χαραγκούτσι, 45'+3 Λούστενμπεργκερ / 36' Σούνιτς)

Ίνγκολσταντ - Βόλφσμπουργκ 0-0

Φρανκφούρτη - Κολωνία 6-2 (4', 23' και 87' Μάιερ, 15' και 30' Καστενιό, 73' Σεφέροβιτς / 28' Μοντέστ, 81' Χάιντς)

Κυριακή

Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 1-3 (49' Εντουάρντο Βάργκας / 45' και 92' Γιουνούζοβιτς, 93' Ούτζα)

Σάλκε - Μάιντς 2-1 (37' Ματίπ, 61' Χούντελααρ / 42' Γιουνούς Μαλί)