Δύσκολα η Μπάγερν, εύκολα η Σάλκε

Η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε ένα ανύπαρκτο πέναλτι και μία αλλαγή του Πεπ Γκουαρδιόλα για να κάμψει την αντίσταση του Ανόβερο στην 24η αγωνιστική της Bundesliga. Η Σάλκε εξέπληξε με το επιθετικό παιχνίδι και δικαιώθηκε κόντρα στη Χόφενχαϊμ., τέλος στο νικηφόρο σερί της Ντόρτμουντ έβαλε το Αμβούργο.Η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε σκούρα απέναντι σε μία ομάδα που αναζητεί ακόμα την "παρθενική" νίκη της για το 2015, ωστόσο

το Ανόβερο λύγισε στο 2ο ημίχρονο και ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα του. Η ομάδα του Ταϊφούν Κορκούτ... τόλμησε να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Χιρόσι Κιγιοτάκε εκμεταλλεύτηκε ακόμα μία κακή αντίδραση του Ντάντε και άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ. Η απάντηση ήρθε από ένα... ιδιαίτερο φάουλ του Τσάμπι Αλόνσο λίγα λεπτά αργότερα, αλλά η ροή του αγώνα δεν έδειχνε κάποιον "περίπατο" για τους φιλοξενούμενους.Ο Πεπ Γκουαρδιόλα παρενέβη, βλέποντας τους παίκτες του να αστοχούν σε καλές στιγμές. Διόρθωσε την... αμυντική ενδεκάδα και έριξε στο παιχνίδι τον καλύτερο σκόρερ που διαθέτει στο ρόστερ μόλις στο 32ο λεπτό, στη θέση του Βραζιλιάνου στόπερ. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι βελτίωσε εμφανώς το παιχνίδι της Μπάγερν και στο 60ό λεπτό κέρδισε (λανθασμένα) πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Τόμας Μίλερ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Γερμανός επιθετικός νίκησε ξανά τον Ρον Ρόμπερτ Τσίλερ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ώρα που η Μπάγερν δυσκολευόταν να βρει το νικητήριο γκολ, η Βόλφσμπουργκ των 10 τερμάτων στα τελευταία 2 εκτός έδρας παιχνίδια έμενε στο μηδέν, η Σάλκε του Ρομπέρτο ντι Ματέο, η απόλυτη έκφραση αμυντικής φιλοσοφίας σημείωνε 3 γκολ σε λιγότερο από μία ώρα απέναντι στη Χόφενχαϊμ. Λίγες ημέρες πριν από τον επαναληπτικό με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη φάση των 16 του Champions League, οι "βασιλικοί μπλε" έδειξαν ότι κατέχουν και επιθετικές αρετές, ιδίως όταν ο Μαξ Μέγερ βρίσκεται στο γρασίδι. Ο πιο ταλαντούχος 19χρονος στη Γερμανία σημείωσε 2 τέρματα και ουσιαστικά "κατέκρινε" με την απόδοσή του τον προπονητή του που δεν του δίνει φανέλα βασικού φέτος.Το σκορ, πάντως, άνοιξε από τον Κρίσταν Φουχς που σκόραρε για 2η φορά μέσα στο 2015. Ο αριστερός μπακ χαφ των γηπεδούχων άνοιξε τον δρόμο για τον Μέγερ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο τέλος του 1ου μέρους και στην αρχή του 2ου, απέναντι σε μία Χόφενχαϊμ που δεν κατάφερε να αντιτάξει κάτι ουσιαστικό στο ατού της Σάλκε, στην αμυντική λειτουργία της, παρά το γκολ του Κέβιν Φόλαντ. Η νίκη φέρνει την ομάδα του Γκελζενκίρχεν ακόμα πιο κοντά στην 3η θέση μετά από 3 παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως νίκη και περιορίζει τα αντίστοιχα όνειρα της ομάδας του Μάρκους Γκίζντολ.

Τα αποτελέσματα:

Σάλκε - Χόφενχαϊμ 3-1 (12' Φουχς, 41', 53' Μέγερ - 73' Φόλαντ)Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 1-0 (63' Κορ)Ανόβερο - Μπάγερν Μονάχου 1-3 (25' Κιγιοτάκε - 28' Αλόνσο, 61' πέν., 72' Μίλερ)Φράιμπουργκ - Βέρντερ Βρέμης 0-1 (35' Ντι Σάντο)Αμβούργο - Ντόρτμουντ 0-0