Διέλυσε τη Γαλλία με σούπερ Ντράγκιτς!

Η Σλοβενία νίκησε εύκολα τη Γαλλία με 95-78, σε αναμέτρηση για την 5η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου. Με αυτή τη νίκη η Σλοβενία διατήρησε το αήττητο στο Ευρωμπάσκετ και εξασφάλισε την πρώτη θέση στο γκρουπ, ενώ θα αναμετρηθεί το Σάββατο (9/9) στην Κωνσταντινούπολη

για τη φάση των «16» με την ομάδα που θα τερματίσει στην 4η θέση του 2ου ομίλου. Πρώτος σκόρερ για τους Σλοβένους ήταν ο Ντράγκιτς με 22 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από τους «τρικολόρ» ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 16 πόντους.

Η Σλοβενία ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, με τους Ντόνσιτς και Ντράγκιτς να είναι «καυτοί» από την περιφέρεια, «έτρεξε» ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 20-13 (8΄). Οι Γαλλοί, βασιζόμενοι στον Ντιαό, μείωσαν σε 23-20, για να λήξει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο 28-22.

Στη δεύτερη περίοδο, η τραγική άμυνα της Γαλλίας, σε συνδυασμό με τη μεγάλη αστοχία των παικτών της από την περιφέρεια (2/13 τρίποντα), έδωσε το δικαίωμα στους Σλοβένους να ελέγξουν πλήρως τον αγώνα και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +17 (52-35).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Γαλλία μείωσε στους 9 (53-44 στο 23΄), αλλά η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ «απάντησε» με ένα σερί 13-0 και πήρε «αέρα» 22 πόντων (66-44 στο 27΄), ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου προηγείτο με 26 (77-51).

Στην τελευταία περίοδο η Γαλλία εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των Σλοβένων και μείωσε στους 12 (79-67 στο 35΄), αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Η Σλοβενία σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την αναμέτρηση, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 95-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 52-35, 77-51, 95-78