Χάβος: Θέλω και εγώ δώρο, Πέδρο: Κάναμε αυτό που έπρεπε(VID)

Δείτε τι δήλωσαν μετά το τέλος του αγώνα οι δυο τεχνικοί των ομάδων. Ικανοποιημένος δήλωσε ο Πέδρο Εμανουέλ, προβληματισμένος και με υπονοούμενα ο Μάκης Χάβος.

Πέδρο Εμανουέλ: Πάντα είναι διαφορετικό ένα παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ. Είναι πολύ σημαντικό που πήραμε τους τρεις βαθμούς. Κάναμε ότι έπρεπε για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε πολύ δυνατά. Φτιάξαμε αρκετές ευκαιρίες και σκοράραμε μόλις στο 7΄ κάτι που μας έδωσε πλεονέκτημα .Προσπαθήσαμε και για άλλο

γκολ και είχαμε ευκαιρίες για να το καταφέρουμε, όμως πήγαμε με το 1-0 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι μπήκαμε πολύ καλά φτιάχνοντας κάποιες ευκαιρίες. Το δεύτερο γκολ μας βοήθησε πολύ. Η αποβολή του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ σκότωσε το παιχνίδι. Κάναμε πολύ καλό παιχνίδι. Είχαμε πολύ συμπεριφορά, όμως βγάλαμε λίγη κούραση και αυτό είναι λογικό μιας και αγωνιζόμαστε από τις αρχές Ιουλίου. Κυριαρχήσαμε σε όλα τα στατιστικά σημεία του παιχνιδιού. Οι τρεις βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί για μας. Είναι ένα δώρο γα τους οπαδούς μας που μας υποστήριξαν και μας βοήθησαν να φτάσουμε στη νίκη. Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα σε όλους και Ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος».

Μάκης Xάβος: «Η ομάδα χρειάζεται ακόμα πάρα πολύ δουλειά. Όταν λέω δουλειά εννοώ για να χρειάζεται να βγάζει δυο παιχνίδια μέσα σε τρεις ημέρες. Από κει και πέρα, στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο.Εμείς μπήκαμε φοβισμένα και χάσαμε όλες τις μονομαχίες. Όταν σ’ ένα ντέρμπι δεν κερδίζεις τις μονομαχίες δεν μπορείς να κερδίσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, θεωρώ ότι μπήκαμε καλά και ισορροπήσαμε το παιχνίδι. Γίνανε δυο φάσεις όμως καθοριστικές οι οποίες άλλαξαν τη ροή όλου του παιχνιδιού. Εγώ ξέρω ότι ο Άγιος Βασίλης έρχεται την πρωτοχρονιά αλλά φαίνεται ήρθε νωρίτερα. Δυστυχώς νόμιζα ότι πάει δώρα μόνο στους μικρούς αλλά πάει δώρα και σε μεγάλους τελικά. Θα περιμένω και εγώ την πρωτοχρονιά να μου φέρει κάποιο δώρο τότε. Καλά Χριστούγεννα στην οικογένεια της ΑΕΛ και σε όλο τον κόσμο. Να ζητήσω ένα συγγνώμη από τον κόσμο γιατί σήμερα σίγουρα περίμεναν κάτι καλύτερο από μας»,