Χάντμπολ-Νεανίδες: Εκτός τελικής τετράδας

Εκτός τελικής τετράδας του Τσάλεντς Τρόφι της Γεωργίας έμεινε η Εθνική μας ομάδα Νεανίδων στο χάντμπολ, μετά την ήττα που δέχτηκε στην 3η αγωνιστική από τη Λετονία με 31-17. Με την ήττα αυτή η Κύπρος έμεινε στην 3η θέση του α΄ομίλου και στη συνέχεια θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 της τελικής κατάταξης.

Η Λετονία, με τη νίκη αυτή πέρασε στην τελική τετράδα αφού τερμάτισε στην 2η θέση, ενώ στην 1η θέση του ομίλου μας τερμάτισε αήττητη η διοργανώτρια Γεωργία που νίκησε την Αλβανία με 44-6.

Απέναντι στη Λετονία οι

νεαρές διεθνείς μας πήγαν πολύ καλά στα πρώτα 20΄ όπου η διαφορά ήταν μόλις στα 2 γκολ. Στο δεκάλεπτο που έμεινε για τη λήξη του ημιχρόνου όμως οι Λετονές ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (15-9) και στην επανάληψη, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σχετικά εύκολη νίκη. Τα τέρματα της Εθνικής μας πέτυχαν οι Α. Φιλίππου 1, Ε. Ζήνωνος 5, Α. Αντωνίου 1, Χρ. Ιακώβου 3 και Μαλβίνα Ηλία 7, η οποία αναδέιχτηκε και ως η καλύτερη παίκτρια της ομάδας μας στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΓΕΩΡΓΙΑ 3 108-40 6

2. ΛΕΤΟΝΙΑ 3 104-49 4

3. ΚΥΠΡΟΣ 3 68-67 2

4. ΑΛΒΑΝΙΑ 3 10-133 0

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Αήττητα στην 1η θέση του β΄ομίλου τερμάτισαν και τα κορίτσια των Νησιών Φαρόε, που στο τελευταίο παιγνίδι της ημέρας νίκησαν το Βέλγιο με 21-14. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του Β΄ομίλου:

Η συνέχεια

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις 2 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας των ομίλων τους θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε αγώνες «χιαστί» για τις θέσεις 1-4 και οι υπόλοιπες για τις θέσεις 5-6 της τελικής κατάταξης. Σήμερα Παρασκευή οι ομάδες έχουν ρεπό. Οι μάχες επανεκκινούν το Σάββατυο με τους αγώνες κατάταξης. Τα ζευγάρια της συνέχειας είναι: