ΑΡΩΜΑ… ΕΥΡΩΠΗΣ!

Ανατροπή και σπουδαίο τρίποντο για την ΑΕΚ, η οποία απολαμβάνει τη μοναξιά της 3η θέσηςΑΕΚ 244’ Μουρίγιο, 47’ ΜυτίδηςΟΜΟΝΟΙΑ 131’ ΛεάντροΤη σπουδαιότερή της νίκη μέσα στο 2015 πέτυχε χθες βράδυ η ΑΕΚ στο ΓΣΖ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το εξαιρετικό γκολ του Λεάντρο (31’), η ομάδα της Λάρνακας αντέδρασε, έφτασε στην ανατροπή μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά

(44’ Μουρίγιο, 47’ Μυτίδης) και κράτησε μέχρι το τέλος τη σπουδαία νίκη, που τη φέρνει μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, η οποία επιβεβαίωσε ότι και σε ένα μεγάλο ντέρμπι πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.Πρώτη εκτός έδρας ήττα μετά από σχεδόν τρεις μήνες για την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το 2-1 (σημειώθηκε από θέση οφ-σάιντ), πίεσαν, αλλά δεν έφτιαξαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας και μοιραία έπεσαν από την 3η θέση.Ίδιοι 21 στους 22!Σε καλή κατάσταση βρίσκονταν το τελευταίο διάστημα ΑΕΚ και Ομόνοια και οι δύο προπονητές δεν είχαν ιδιαίτερους λόγους για να αλλάξουν την ομάδα τους. Ο Κώστας Καϊάφας ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα που έπαιξε στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ο Τόμας Κρίστιανσεν έκανε μόνο μιαν αλλαγή και αυτή αναμενόμενη, αφού επέστρεψε από τιμωρία ο Μουρίγιο και πήρε τη θέση του Μασάνα.Ανοιχτό παιχνίδιΟ ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά ήταν καλός. Ανοιχτό παιχνίδι από τις ομάδες, με δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή. Ο Βάντερ ήταν ο κινητήριος μοχλός της ΑΕΚ και από τα πόδια του πέρασαν όλες οι πρώτες επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του. Οι «κιτρινοπράσινοι» έφτιαξαν κάποιες προϋποθέσεις, υστερούσαν όμως στην τελική πάσα ή προσπάθεια.Από πλευράς Ομόνοιας, στα πρώτα λεπτά συμμετείχαν περισσότεροι ποδοσφαιριστές στο επιθετικό κομμάτι. Ασίς, Κιρμ και Ράμος άλλαζαν συνεχώς θέσεις ψάχνονταν να βρουν τον Ρομπέρτο Γκαρσία. Ο Ισπανός επιθετικός ήταν ο παίκτης που ήταν πρωταγωνιστής στις πρώτες δύο καλές στιγμές του «τριφυλλιού», ο Κιρμ όμως ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς.Μετά την ευκαιρία του διεθνούς Σλοβένου ο ρυθμός έπεσε. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλήσει και η Ομόνοια έδωσε χώρο και προσπάθησε να χτυπήσει σε ανοιχτό γήπεδο.Η ζωγραφιά του «Λέο»Όλα αυτά μέχρι το ημίωρο. Στο 30΄η Ομόνοια κέρδισε φάουλ στον κεντρικό διάδρομο, ένα πόδι έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεάντρο, ο οποίος με αριστουργηματικό τρόπο έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τόνιο, «ζωγραφίζοντας» το 0-1. Αυτό ήταν το 3ο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα και 4ο στη σεζόν, δύο μήνες μετά την επιστροφή του στη δράση.Χτύπησε στο τέλοςΣτα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κυριάρχησε η δύναμη και τα νεύρα, με δυνατά μαρκαρίσματα και κάποιες αψιμαχίες. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το πολύτιμο 1-0, ήρθε ο Μουρίγιο να «χτυπήσει» στο 44’. Ο Βάντερ εκτέλεσε κόρνερ, ο Χαραλάμπους έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο αμυντικός της ΑΕΚ βρέθηκε φάτσα με τον Γιωργαλλίδη, πλάσαρε κάτω από τα πόδια του διεθνούς τερματοφύλακα και με το πρώτο του φετινό γκολ έκανε το 1-1.Ανατροπή με ΜυτίδηΤο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με την ΑΕΚ να σκοράρει και να πετυχαίνει την ολική ανατροπή. Ο Ορτίθ βρήκε με κάθετη πάσα τον Μυτίδη (ήταν σε θέση οφ-σάιντ) στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο τελευταίος κατέβασε και «πυροβόλησε» τον Γιωργαλλίδη, πετυχαίνοντας το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα.Πίεσαν στο τέλοςΜετά το γρήγορο γκολ το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για το 4ο γκολ. Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί απειλήσει την αντίπαλη εστία, ο Κώστας Καϊάφας ρίσκαρε ρίχνοντας όλα τα επιθετικά του όπλα στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» έγιναν πιο επιθετικοί, πίεσαν, ωστόσο οι ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ ήταν ελάχιστες και ουσιαστικά δεν άγχωσαν τους παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι στο τέλος πανηγύρισαν με την ψυχή τους και τον κόσμο τους μια σπουδαία νίκη.Διαιτητές: Θωμάς Μούσκος (Μ. Καλογήρου - Π. Πέτρου)Κίτρινες: Θωμάς (4η), Σκοπελίτης, Κάντε - Γκουλόν, Γκαρσία.ΑΕΚ: Τόνιο, Μουρίγιο, Καταλά, Ορτίθ, Χαραλάμπους, Σκοπελίτης, Λαρένα (60' Μπόλιεβιτς), Τομάς, Μοντέιρο, Βάντερ (80' Εγγλέζου), Μυτίδης (72' Κάντε).Ομόνοια: Γιωργαλλίδης, Λομπιανίτζε, Ρούνιε, Γκουλόν, Μαργκάσα, Λεάντρο, Οικονομίδης, Ασίς (70' Ρουσιάς), Κιρμ (75' Δημητρίου), Ράμος (62' Σκέμπρι), Γκαρσία.ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ12’ Σέντρα του Κιρμ, η κεφαλιά του Γκαρσία θα φύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.22’ Ατομική ενέργεια του Κιρμ, έκανε το σουτ απέναντι από τον Τόνιο, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.31’ 0-1 Ο Λεάντρο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τόνιο.39’ Ο Μοντέιρο μπήκε από πλάγια στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα λίγο έξω.44’ 1-1 Κόρνερ του Βάντερ, κεφαλιά-ασίστ του και ο Μουρίγιο με ψύχραιμο κοντινό πλασέ ισοφαρίζει.47’ 2-1 Κάθετη πάσα του Ορτίθ στον Μυτίδη, ο τελευταίος έφυγε από θέση οφ-σάιντ, κατέβασε και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.55’ Ο Ράμος βγάζει με παράλληλη πάσα τον Γκαρσία σε θέση βολής, αδύναμο το πλασέ του Ισπανού, εύκολα ο Τόνιο.63’ Σε αντεπίθεση ο Βάντερ έδωσε στον Ορτίθ, το δυνατό σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης.78’ Κεφαλιά του Λεάντρο, εύκολα αποκρούει ο Τόνιο.79' Μακρινό σουτ του Γκουλόν, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.Καϊάφας: «Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο»«Κέρδισε η ομάδα που έκανε τα λιγότερα λάθη», τόνισε ο Τόμας ΚρίστιανσενΓια άλλη μια φορά ο τεχνικός της Ομόνοιας Κώστας Καϊάφας στάθηκε στο γεγονός πως μετά το γκολ, με το οποίο πήρε προβάδισμα η ΑΕΚ, δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, όπως έγινε και με τον Απόλλωνα στο Β’ μέρος, ενώ αναφορά έκανε και στο γκολ - οφ-σάιντ του Μυτίδη. Από την πλευρά του ο τεχνικός της ΑΕΚ, Τόμας Κριστιάνσεν, μίλησε για τη σημασία της νίκης, ενώ ιδιαίτερη μνεία έκανε στην παρουσία των φίλων της ομάδας του και στο πόσο ουσιαστική ήταν η συνεισφορά τους στο χθεσινό αποτέλεσμα. Αναλυτικά οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:Κ. Καϊάφας: «Ήταν ένας αγώνας μεταξύ ομάδων με ίδιους στόχους. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Μπήκε κάπως καλύτερα η ΑΕΚ, αλλά ανεβάσαμε στροφές και ισορροπήσαμε. Προηγηθήκαμε και από το τίποτε δεχθήκαμε ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε με οφ-σάιντ, το είδα από το γήπεδο. Απ' εκεί και πέρα, για άλλη μια φορά, δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ αργός ρυθμός, πολλά σφυρίγματα, πολλά στημένα, δεν παίζεται ποδόσφαιρο, όπως με τον Απόλλωνα. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ, δεν θέλω να μειώσω τη νίκη της. Εμείς θα συνεχίσουμε να παλεύουμε τα παιχνίδια».Τ. Κρίστιανσεν: «Ευχαριστώ κατ' αρχάς τον κόσμο. Μας στήριξε με τα τραγούδια και την κίνησή του, ειδικά στο τέλος, μετά το 2-1. Επιστρέφοντας στο παιχνίδι, ήταν ένα ματς με μεγάλο σεβασμό. Η Ομόνοια παίζει πολύ καλά τον τελευταίο καιρό, με επικίνδυνους παίκτες και καλή ομάδα. Η ομάδα που έκανε λιγότερα λάθη πήρε τη νίκη. Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, δεν ελέγξαμε όπως θέλαμε, δεχθήκαμε ένα γκολ. Ήταν σημαντικό για μας που ισοφαρίσαμε στο τέλος. Από το 2-1 και μετά, όπως είπε και ο συνάδελφος, δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Ξέραμε πως θα ψάξουν με μακρινές μπαλιές το δεύτερο γκολ, έτσι ήταν σημαντικό να μην κάνουμε λάθη. Από εκείνο το σημείο, όταν παίρναμε την μπάλα, τη χάναμε πολύ εύκολα και δίναμε στην Ομόνοια την ευκαιρία να ανανεώνει τις επιθέσεις της. Πήραμε 3 βαθμούς κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα και σκεφτόμαστε τον Απόλλωνα».

ΝΕΣΤΟΡΑΣ ΜΥΤΙΔΗΣ «Βλέπουμε ψηλά»«Είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι για τη νίκη. Τώρα πλέον βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Προχωράμε βλέποντας ψηλά και στο τέλος θα προσπαθήσουμε να πανηγυρίσουμε την έξοδο στην Ευρώπη. Το τι κάναμε στο παρελθόν, δεν παίζει ρόλο. Είναι μια σημαντική νίκη, που θα μας βοηθήσει».ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ «Δεν μας άξιζε»«Είναι ένα σκορ, που μας αδικεί κατάφωρα. Δεν μας άξιζε η ήττα. Το λιγότερο που μπορούσαμε να πάρουμε ήταν ένα ισόπαλο αποτέλεσμα. Δεν μπορώ να θυμηθώ, πέραν των δύο γκολ, να έχει φτιάξει κάποια ευκαιρία η ΑΕΚ, που να μας ανησυχήσει. Χάσαμε και άλλες ευκαιρίες για το γκολ και ουσιαστικά τις χάσαμε σε δύο καθοριστικές φάσεις. Η μια ήταν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Το δεύτερο γκολ είναι μια φάση που πρέπει να τη δούμε ξανά. Πήραμε πολλά μηνύματα για τη συγκεκριμένη φάση. Ήταν μια φάση που έκρινε το παιχνίδι. Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η ομάδα πάλεψε για να διεκδικήσει τον βαθμό της ισοπαλίας».ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ «Διαπιστευτήρια…»«Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλους. Καταθέσαμε διαπιστευτήρια, είχαμε πάθος και ψυχή, ενώ δείξαμε και χαρακτήρα, παίρνοντας μια νίκη που μας φέρνει στην τρίτη θέση. Κοιτάζουμε τη συνέχεια. Θα το γιορτάσουμε σήμερα και από αύριο θα σκεφτούμε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Η βοήθεια του κόσμου ήταν ανεπανάληπτη. Θέλουμε ακόμα περισσότερο κόσμο στο γήπεδο. Αυτή η ομάδα έδειξε ότι αξίζει».